1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Szkodliwe witaminy

Szkodliwe witaminy

123RF.com
123RF.com
Powiedzenie co za dużo, to niezdrowo sprawdza się nawet wobec witamin i minerałów, po które tak chętnie sięgamy szczególnie jesienią i zimą.

Po pierwsze zażywając witaminy i suplementy diety sami na siebie zastawiamy pułapkę. Jak dowodzą badania,  ci którzy połykają prozdrowotne pastylki częściej pozwalają sobie na papierosa lub paczkę chipsów.  Rzadziej też chodzą na spacery, bo łykanie witamin rozgrzesza ich przed własnym sumieniem.

Drugi zarzut stawiany przez lekarzy kolorowym pastylkom jest o wiele poważniejszy. Nadmiar witamin, które są bardzo aktywnymi biologicznie substancjami, może zwyczajnie szkodzić. Zwłaszcza w średnim i starszym wieku. U kobiet po 50-tym i 60-tym roku życia multiwitaminy, kwas foliowy, witamina B6, oraz minerały - magnez, żelazo, cynk i miedź mogą zwiększać śmiertelność. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych na blisko 39 tys. kobiet (średnia wieku 62 lata), które przyjmowały witaminy i suplementy diety przez dwadzieścia lat. Każda z nich trzykrotnie zdawała raport z zażywania witamin – w 1986 r., 1997 r. i 2004 r. Co znamienne, spożycie prozdrowotnych pastylek rosło z czasem. Autorzy badania przyznają, że trudno wykluczyć inne czynniki, które mogły wpłynąć na ich wyniki, na przykład ogólny stan zdrowia. Ale  nie mają wątpliwości, że po witaminy należy sięgać tylko wtedy, gdy zaleci je lekarz. Czyli w sytuacji, gdy pojawia się niedobór, któregoś z ważnych składników.

Podstawowa sprawa, o której często zapominamy sądząc, że tym lepiej dla nas im więcej łykamy „zdrowego” , to znajomość dziennego zapotrzebowanie organizmu na każdą witaminę. Przekraczanie tych limitów zwyczajnie szkodzi. Szczególnie silnie działa nadmiar niektórych antyoksydantów – witaminy A, witaminy E i beta-karotenu. Najlepszym źródłem wszystkich składników pokarmowych jest zbilansowana dieta. Żaden suplement nie zastąpi pokarmu. Dla osób powyżej 65 roku życia zalecana jest tylko witamina D3. Zamiast do apteki lepiej pójść na okoliczny bazarek po świeże owoce.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze