1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Męski problem

123RF.com
123RF.com
- Panie doktorze przyszliśmy z naszą prostatą – oznajmiła energicznie kobieta, która przyprowadziła męża do urologa.

Często jest to jedyny sposób, gdyż mężczyźni, jak jeden mąż są przekonani o własnym niezłomnym zdrowiu. Przeciętny osobnik płci męskiej u lekarza nie bywa. Szczególnie starannie go omija, gdy chodzi o wstydliwe części ciała . Do gabinetu lekarskiego trafia, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana. Podczas akcji prowadzonej przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie” w warszawskiej dzielnicy Wola lekarze zbadali „per rectum” 162 mężczyzn. Wielu z nich przyznawało, że nie było u lekarza od 10-12 lat. Jedna czwarta uczestników akcji dostała skierowania na badania dodatkowe, u dwóch wykryto nowotwór prostaty. -Kobiety powinny mówić o chorobach mężczyzn, bo tylko wtedy będziemy wygrywać z chorobą – mówił Szymon Chrostowski, prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” podczas konferencji na temat raka prostaty. Społeczna wiedza o tym nowotworze jest bardzo niewielka, przyznawali zgodnie naukowcy biorący udział w tym spotkaniu.

Wśród pacjentów, którzy pojawiają się u lekarza 5 proc. zgłasza się, bo im kazano, 10 proc. z powodu niepokoju, aż 90 proc. ponieważ ma zaawansowane dolegliwości. Nowotwór prostaty to po raku płuca i jelita grubego trzeci zabójca mężczyzn. Rozwija się bardzo powoli, przez kilkanaście, czasami kilkadziesiąt lat. Niestety w fazie początkowej rak prostaty nie daje objawów. Gdy zmiany są zaawansowane chory czuje ból przy oddawaniu moczu, nagłe parcie na pęcherz, szczególnie w nocy, sam strumień moczu jest zmniejszony. W moczu lub spermie może pojawić się krew. Mężczyzna czuje się ogólnie słaby, odczuwa bóle lędźwiowe, może mieć problemy z erekcją.

W Polsce szacuje się, że co roku przybywa 8 tys. przypadków nowych zachorowań na ten nowotwór. Ryzyko jego wystąpienia rośnie szybko po 50–tym roku życia.  Metody walki z tą chorobą są coraz lepsze – jeszcze w 2004 r. uważano, że nowotwór prostaty jest niewrażliwy na klasyczną chemioterapię. Obecnie lekarz ma do dyspozycji kilka leków dzięki którym chory zyskuje kolejne lata życia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze