1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Dłoń jak prawdziwa

Dłoń jak prawdziwa

123RF.com
123RF.com
To będzie hit. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej stworzyli jedną z najnowocześniejszych w Europie protez dłoni.

Niezwykłe jest to, że palce poruszają się… siłą woli. Do kikuta dobiera się nakładkę z elektrodami przylegającymi do uciętego mięśnia. Teraz rzecz jest w naszej głowie. Jeśli chcemy podnieść jakiś przedmiot, musimy to sobie wyobrazić. Impulsy z układu nerwowego płyną, tyle że do ręki, której nie ma. Ale teraz elektrody z nakładki przenoszą te sygnały do sterującego silniczkiem mikroprocesora, a ten do przekładek. One z kolei sprawiają, że poruszają się palce. Trzy: kciuk, wskazujący i środkowy. Dwa pozostałe są atrapami, żeby dłoń lepiej wyglądała. Twórcy protezy mówią, że najważniejszych czynności te trzy w zupełności wystarczą. Trudno byłoby może wykonywać z pomocą protezy haft artystyczny, ale uczesać się czy ubrać można z powodzeniem.

Kierujący zespołem profesor Romuald Będziński podkreśla też, że najpopularniejsza w Polsce proteza niemiecka tym różni się od naszej, że palce zginają się w niej równocześnie. Tu sterujemy każdym z osobna. Dłoń obraca się też w przegubie i dostosowuje do kształtu chwytanych przedmiotów.

Na razie sztuczna dłoń jest ciężka – około kilograma – ale jest nadzieja, że uda się tę wagę zredukować. Ma być też tańsza (trzykrotnie) od tych zachodnich. Prawdopodobnie będzie to ok. dwudziestu tysięcy. Niemało, ale odzyskać dłoń to przecież też niemało!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze