1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Pomidory dla mężczyzn

123RF.com
123RF.com
Jedzenie pomidorów ma dalekosiężne skutki, prozdrowotne!

Likopen – związek chemiczny obecny we wszystkich czerwonych owocach i warzywach - w największych ilościach występuje w pomidorach. Z badań przeprowadzonych na University of Portsmouth wynika, że substancja ta  zaburza proces angiogenezy, czyli tworzenie się naczyń krwionośnych odżywiających guz nowotworowy. W efekcie komórki rakowe nie mogą rosnąć i rozsiewać się w organizmie.

Organizm łatwo przyswaja likopen z przetworzonych pomidorów, na przykład lekko obgotowanych z dodatkiem oleju. Co ważne, substancja ta jest nadal biologicznie aktywna. Kolejna dobra wiadomość: likopen w ilości potrzebnej, by w organizmie ujawniło się jego prozdrowotne działanie,  bez trudu można dostarczyć za pośrednictwem diety. Wystarczy w ciągu dwóch tygodni zjadać ok. 400 g pomidorowych przetworów.

Okazuje się, że likopen jest szczególnie skuteczny w przypadku komórek raka prostaty. Naukowcy chcą w przyszłości  ustalić, czy każdy wymaga podobnej ilości likopenu, jaka w jego konkretnym przypadku zapobiega rozrastaniu się nowotworu. Nie wiadomo, czy różne produkty z pomidorów mają równą skuteczność, oraz jakie odmiany tego warzywa stanowią najlepsze źródło likopenu.

Już teraz zaleca się palaczom spożywanie większych ilości pomidorów niż osobom wolnym od tego nałogu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze