1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Serce w depresji

123RF.com
123RF.com
Ta choroba duszy ma, niestety, wpływ także na ciało. Tak wynika z badań przeprowadzonych w Izraelu i Kanadzie. Okazuje się, że osoby z depresją są aż dwa razy bardziej narażone na kłopoty z sercem – takie jak nadciśnienie czy zawał.

Naukowcy starają się wyjaśnić przyczyny tego stanu rzeczy. Na razie mają dwie teorie. Jedna mówi, że osoby z depresją prowadzą bardziej niezdrowy i niehigieniczny tryb życia, co może powodować – między innymi – kłopoty z sercem. Według drugiej depresja zakłóca różne reakcje organizmu (na przykład na stres), a negatywne skutki odbijają się na układzie krążenia.

W Montrealu przebadano blisko dziewięćset osób w okolicach sześćdziesiątego roku życia. Część z nich chorowała na depresję. Przed i po wysiłku fizycznym badanym mierzono im ciśnienie, akcję serca oraz tętno. Wyniki były jednoznaczne – u osób z depresją rytm serca normował się znacznie wolniej. To na pewno stanowi jedną z przyczyn podwyższonego ryzyka chorób i zawału serca. Być może już niedługo poznamy inne czynniki, które na to wpływają.

A na razie naukowcy apelują do lekarzy zajmujących się osobami chorymi na depresję, by poddawać je regularnym badaniom. Podczas leczenia psychiatrycznego serce powinno być stale kontrolowane. To może zmniejszyć ryzyko zawału.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze