1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Chudnąć razem!

Chudnąć razem!

123RF.com
123RF.com
Nie tylko otyłość jest społecznie zaraźliwa. Okazuje się, że utrata wagi również! Wśród osób, które spędzają ze sobą dużo czasu, odchudzanie może mieć efekt fali. Dowodzi tego jeden z ostatnich amerykańskich eksperymentów.

W badaniu wzięło udział ponad dziewięćset drużyn liczących od pięciu do jedenastu osób. Przez trzy miesiące rywalizowały między sobą w kilku różnych kategoriach, a jedną z nich była utrata wagi. Wyniki okazały się dość zaskakujące – członkowie tych samych grup tracili przeważnie bardzo podobną liczbę kilogramów. Na pewno miało to związek z wzajemnym wpływem i oddziaływaniem na siebie członków zespołu. Przy czym wydaje się, że w grupie motywowano się zupełnie nieświadomie. Najlepsze wyniki uzyskały zespoły najliczniejsze i najbardziej zintegrowane, a indywidualnie – osoby najgrubsze i kapitanowie drużyn (zapewne wiązało się to z presją bycia liderem).

Przede wszystkim jednak ważna jest skuteczność tego eksperymentu – okazała się znacznie większa od wielu wcześniejszych akcji odchudzających. Badanie to ma szczególne znaczenie w USA, gdzie problem otyłości istnieje już od wielu lat i, niestety, ciągle rośnie. Być może takie konkursy i grupowe programy odchudzania dadzą wreszcie rezultaty. Prawdopodobnie zresztą będą wprowadzane w życie nie tylko w USA. Jest plan, by stosować je również w krajach europejskich, w tym i w Polsce.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze