1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Melisa – właściwości, z których jest znana. Czy faktycznie uspokaja? Ile razy dziennie powinno się ją parzyć?

Melisa i napary z melisy są zwykle dobrze tolerowane. Raczej nie występują przeciwwskazania do jej stosowania. (fot. iStock)
Melisa i napary z melisy są zwykle dobrze tolerowane. Raczej nie występują przeciwwskazania do jej stosowania. (fot. iStock)
Właściwości melisy znane są od wieków i to nie tylko na terenie Europy. Melisa znalazła zastosowanie również w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. I, niezależnie od szerokości geograficznej, cieszy się wciąż dużym powodzeniem, szczególnie w tych „nerwowych” czasach. Jak pisze Maciej Szaciłło w książce „Przyprawy, które leczą”: Był taki okres w moim życiu, kiedy naparem z melisy żegnałem każdy dzień. Koił mnie, rozluźniał i pomagał zasnąć.

Później na jakiś czas to zielone, orzeźwiające, cytrynowe i zawierające obłędnie pachnący olejek eteryczny zioło zniknęło z mojego życia. Wróciło niedawno. W całkowicie nowej odsłonie. Gdy zafascynowała mnie spagiryka (metoda przygotowywania preparatów roślinnych wykorzystujących cały potencjał rośliny), odkryłem ją na nowo. Zacząłem na jej bazie przyrządzać intensywne, uspokajające, ale również niezwykle energetyzujące i wyciszające umysł ekstrakty ziołowe. Wszystkie właściwości melisy - tego magicznego zioła bogatego we wspomniane, cenne (dosłownie i metaforycznie) olejki eteryczne uwidoczniły się w całej okazałości.

Jak działa melisa?

Angielska nazwa melisy to „lemon balm”. Gdzie „balm” oznaczy balsam, tonik. Dokładnie takie melisa ma działanie na nasz układ nerwowy. Tonizuje go i rozluźnia. Rozluźnia również serce. Rozjaśnia umysł. Poprawia nastrój. Nazywana jest lekiem na depresję. Melisa pomaga nam radzić sobie ze stresem, bezsennością i nadpobudliwością. Dlatego jest zalecana przy problemach z tarczycą (nadczynnością). Jakie jeszcze melisa ma działanie? – Otóż wspomaga trawienie. Jest bardzo dobrym lekiem na… wzdęcia.

Właściwości melisy i olejku melisowego

Czy wiesz, że potrzeba, aż 5500 kilogramów melisy, aby otrzymać niecałe 500 g olejku melisowego?! Naturalny olejek z melisy, choć niezwykle drogi (cena porównywalna jest do naturalnego oleju różanego), wykazuje podobne działanie jak samo „cytrynowe zioło”. Przede wszystkim relaksuje i rozjaśnia umysł. (…) Jeśli płacisz mniej, to prawdopodobnie kupujesz podrobiony produkt zawierający niewielką ilość melisy z dużym dodatkiem citronelli. Autentyczny olejek jest jednym z najważniejszych olejków dobrze działających na układ odpornościowy, łagodzących alergie, pobudzających grasicę (…) Szczególnie skutecznie zwalcza wirusy i różne rodzaje opryszczki. Jest też doskonały na trawienie, wspomaga wątrobę i woreczek żółciowy (…) – podkreślają autorzy Ajurweda i aromaterapia.

Melisa – działanie według ajurwedy. Czy, zdaniem najstarszej medycyny, melisa uspokaja?

Zdaniem ajurwedy melisa wychładza. Jej dominującym smakiem jest ostry. Kolejnym wyczuwalnym – słodki. Najstarsza nauka o zdrowiu podkreśla działanie napotne, uspokajające, wiatropędne i wzmacniające melisy. Co ciekawe, bliska mojemu sercu starożytna alchemia twierdzi, że melisa jest związana z drugą czakrą – seksualną. Równoważy znajdujące się w niej energie – seksualną i kreatywną. Jednak pojawiają się też przeciwwskazania: jej zbyt długie stosowanie może prowadzić do problemów hormonalnych w gruczołach rozrodczych…

Właściwości melisy znane w dawnych czasach

Paracelsus, XVI-wieczny lekarz, przyrodnik, zwany ojcem medycyny nowożytnej nazywał melisę swoją ulubioną rośliną. Dlaczego? Wierzył, że melisa ma większą moc leczniczą niż jakiekolwiek inne zioło na naszej planecie! Ma najwięcej tzw. siły życiowej i działanie, które odmładza i odnawia nasze ciało oraz ducha. Zdaniem alchemików melisa jest związana z Jupiterem. Ta planeta symbolizuje ekspansję, dobrostan i wewnętrzną mądrość. Zawiaduje również wspomnianą drugą czakrą.

Melisa – zastosowanie według fitoterapeuty

Jak radzi Julia Grat, fitoterapeutka: melisę stosuje się najczęściej jako środek uspokajający w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, bezsenności i uczucia niepokoju, a także w nerwicy wegetatywnej.

Melisa – jak parzyć? Ile razy dziennie?

Zastosowanie w wersji suszonej

Najbardziej znanym sposobem jest oczywiście napar z melisy. W tym celu zaparzamy 2–3 g suszonych liści w kubku gorącej wody. Taki napar możemy wypijać po południu lub wieczorem przed snem (i po jedzeniu). Z suszonych, zmielonych listków melisy możesz przygotować również tzw. miód melisowy. W tym celu zmieszaj równą ilość melisy i naturalnego, dobrej jakości miodu. Możesz łyżeczkę takiego miodu przyjmować w okresie zwiększonego napięcia lub przy jej wykorzystaniu przygotować lemoniadę miodowo-melisową.

Zastosowanie świeżych listków melisy

Uwielbiam ich kolor i zapach. Melisa najczęściej rośnie w naszym domu. Ze świeżych listków przygotowuję swoje ziołowe preparaty. Stosuję ją jednak również do przyrządzenia zielonych szejków (doskonale komponuje się np. z imbirem, malinami i sokiem z pomarańczy).

Zastosowanie olejku melisowego

Olejek melisowy najlepiej przyjmować doustnie pod okiem doświadczonego naturopaty! Jednak z jego właściwości eterycznych możesz korzystać bez obaw. Możesz go rozprowadzić np. za pomocą kominka aromaterapeutycznego. Kupując olejek melisowy upewnij się, że jest to w 100% naturalny produkt.

Fragment z książki Karoliny i Macieja Szaciłło „Przyprawy, które leczą. Lecznicza moc natury”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Przyprawy, które leczą
Autopromocja
Przyprawy, które leczą Karolina i Maciej Szaciłło Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze