1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Nie jedz,kiedy prowadzisz

Nie jedz,kiedy prowadzisz

123RF.com
123RF.com
Gdy jesz, pijesz lub rozmawiasz przez komórkę prowadząc samochód, sama prosisz się o kłopoty.

Wyniki badań w symulatorze jazdy prowadzone przez pracowników University of Leeds dowodzą, że łyk napoju, palenie, a nawet dotykanie urządzenia do nawigacji (nie mówiąc już o poprawianiu makijażu) są groźne dla bezpieczeństwa.

Czas reakcji wydłuża się o 22 procent podczas picia i dwukrotnie bardziej podczas jedzenia w porównaniu z tempem, w jakim reagują osoby skupione tylko na prowadzeniu  samochodu. Najgroźniejsze okazuje się rozpakowywanie kanapki i otwieranie butelki, gdyż zmusza to do oderwania wzroku od drogi.

Rozmowy przez telefon to kolejny niewybaczalny błąd z punktu widzenia bezpieczeństwa. Długo pokutował pogląd, że zestaw głośnomówiący rozwiązuje problem, bo pozwala prowadzić obydwiema rękami. To przekonanie także nie broni się w świetle badań (tym razem przeprowadzonych na University of Utah w Stanach Zjednoczonych). Sama rozmowa okazuje się zadaniem mocno angażującym mózg, o wiele bardziej niż na przykład słuchanie radia. Nadawanie SMS-ów sześciokrotnie, a rozmowa przez komórkę czterokrotnie zwiększa ryzyko kolizji. Według badań telefonujący 20-latek reaguje jak człowiek w podeszłym wieku albo taki, który ma we krwi 0,8 promila alkoholu.

Kierowcy korzystający z telefonu komórkowego podczas jazdy wolniej i później ruszają ze świateł, dłużej przymierzają się do skrętu, jadą mniej płynnie, nie zmieniają pasów, nadmiernie zbliżają się do linii pasu ruchu. Według naukowców podczas rozmowy przez telefon człowiek odbiera do 50 procent mniej informacji z otoczenia niż kierowca skupiony wyłącznie na obserwowaniu sytuacji na drodze. To ograniczenie psycholodzy nazwali „nieintencjonalną ślepotą”. Jest ono szczególnie niebezpieczne podczas złej pogody i w godzinach natężonego ruchu.

Niestety, nawet samo prowadzenie jedną ręką stwarza zagrożenie. Wiele osób uprawia ten styl jazdy, na co dzień nie widząc w tym nic złego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze