1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Czym jest zespół Klinefeltera? Jak się objawia?

Czym jest zespół Klinefeltera? Jak się objawia?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zespół Klinefeltera to nieuleczalna choroba genetyczna dotykająca wyłącznie mężczyzn.

Zespół Klinefeltera jest najczęstszym zaburzeniem różnicowania płci u mężczyzn spowodowanym nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych. Jest to wada wrodzona występująca u około 1-2,5 na 1000 chłopców i mężczyzn.

Zespół Klinefeltera co to za choroba?

Zespół Klinefeltera to choroba genetyczna. Osoby z zespołem Klinefeltera mają niewłaściwa liczbę chromosomów płciowych: 47 zamiast 46 i kariotyp 47, XXY. Dodatkowy chromosom płciowy (chromosom X) pochodzi od matki.
Zespół Klinefeltera prowadzi do niewydolności jąder (hipogonadyzmu hipergonadotropowego), powodując zaburzenia w zakresie produkcji plemników i wydzielania hormonów. W konsekwencji u osób z zespołem Klinefeltera występują zaburzenia rozwoju płciowego oraz upośledzeniem płodności. Jak każda wada genetyczna zespół Klinefeltera jest nieuleczalny.

Zespół Klinefeltera rozpoznanie

Zespół Klinefeltera daje objawy zarówno fizyczne jak i psychiczne. Najczęściej wadę diagnozuje się u dorosłych mężczyzn około 30. roku życia, czyli dość późno. Zdecydowanie lepiej byłoby, aby diagnoza została postawiona wcześniej (nawet w życiu płodowym dzięki badaniom prenatalnyn lub po urodzeniu w badaniu kariotypu), gdyż można byłoby wówczas uniknąć wielu powikłań rozwojowych (trudności w uczeniu się, opóźnione dojrzewanie płciowe czy osteoporoza) i wdrożyć zawczasu leczenie, które łagodziłoby skutki zaburzenia.

Zespół Klinefeltera objawy

Objawy zespołu Klinefeltera różnią się w zależności od wieku i charakterystyki zaburzeń genetycznych. W cięższych przypadkach zespołu Klinefeltera objawy można dostrzec już we wczesnym dzieciństwie. Pierwszą widoczną oznaką zespołu Klinefeltera u małego chłopca może być niedorozwój prącia, niewłaściwe umiejscowienie ujścia cewki moczowej (spodziectwo) czy wnętrostwo (jądra zamiast w worku mosznowym są w kanale pachwinowym lub jamie brzusznej). Dodatkowo u niemowląt z zespołem Klinefeltera obserwuje się osłabione napięcie mięśniowe przez co zaczynają oni później siadać, raczkować i chodzić.

U chłopców między 3. a 10. rokiem życia poza małymi, twardymi jądrami często nie występują inne objawy. To co jest charakterystyczne to przyspieszony wzrost i zaburzone proporcje ciała i większa ilość tkanki tłuszczowej.

Oprócz objawów fizycznych uwagę zwracają również inne zaburzenia rozwojowe jak opóźniony rozwój mowy, co skutkuje kłopotami w komunikacji werbalnej, a potem trudnościami w nauce.
Chłopcy z zespołem Klinefeltera później wchodzą w okres dojrzewania, a proces ten nie przebiega prawidłowo. Nie obserwuje się u nich męskiego owłosienie, rozwoju prawidłowej muskulatury ciała, ani zmiany barwy głosu. Nie występuje również powiększenie jąder, co świadczy o pierwotnej niewydolności jąder i prowadzi do niepłodności.

Zespół Klinefeltera wygląd

Mężczyźni z zespołem Klinefeltera są zazwyczaj wysocy, szczupli i mało umięśnieni. Mają skąpe owłosienie w okolicach intymnych, na twarzy i na klatce piersiowej, małe jądra przy normalnym rozmiarze członka. Cechą charakterystyczną są również wyraźnie zarysowane sutki, zaokrąglone bioda i wąskie ramiona, co kojarzy się z kobiecą budową ciała.

Zespół Klinefeltera przyczyny

U podłoża zespołu Klinefeltera leży niewłaściwa liczba chromosomów płciowych, do czego dochodzi na etapie rozwoju zarodka. Jest to powodem nieprawidłowego rozwoju gonad, w tym przypadku jąder, których czynność jest konieczna do powstania prawidłowych narządów płciowych i zewnętrznych cech płciowych u dziecka.

Zespół Klinefeltera a płodność

Z powodu nieprawidłowego funkcjonowania jąder, ich niedorozwoju i zwłóknienia dochodzi do zaburzenia wytwarzania w nich prawidłowych plemników, wskutek czego 95-99% mężczyzn z zespołem Klinefeltera jest bezpłodnych. Mogą oni jednak prowadzić normalne życie seksualne, choć wielu z nich ma obniżone libido i zaburzenia erekcji. W takich przypadkach poprawę przynosi leczenie testosteronem.

Zespół Klinefeltera leczenie

Zespół Klinefeltera jest nieuleczalny, można jednak łagodzić objawy i minimalizować skutki choroby. U osób z zespołem Klinefeltera stosuje się najczęściej terapię testosteronem, która powinna być rozpoczęta jak najwcześniej, nawet u noworodków. Zapobiega ona utrwaleniu się niedorozwoju narządów płciowych, umożliwia właściwe przejście okresu dojrzewania a w życiu dorosłym prowadzenie normalnego życia seksualnego.

Powiększone gruczoły sutkowe, które mogą być problemem nie tylko kosmetycznym, można usunąć chirurgicznie.

Mężczyźni z zespołem Klinefeltera powinni być objęci szczególną opieką lekarską, ze względu na ryzyko wczesnego rozwoju osteoporozy, choroby niedokrwiennej serca, zakrzepicy żylnej i chorób autoimmunologicznych. Wymagają regularnych konsultacji specjalistów m.in. z zakresu endokrynologii, reumatologii, kardiologii czy immunologii.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze