1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Dar pszczół. Propolis – co to jest, jak go stosować?

Dar pszczół. Propolis – co to jest, jak go stosować?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Propolis, inaczej zwany kitem pszczelim, to substancja, która zawiera wiele cennych składników o działaniu prozdrowotnym.

Propolis to gęsta substancja, którą pszczoły produkują z wydzielin oraz żywicy. Robotnice wyściełają nią wnętrze ula, wzmacniając i uszczelniając jego konstrukcję. Propolis spełnia również zadanie ochronne – zabezpiecza pszczoły przed bakteriami, grzybami i wirusami, tarasując im wstęp do ula.

W zależności od składników roślinnych wykorzystanych przez pszczoły do produkcji kitu, propolis przybiera różne barwy. Może być czerwono-pomarańczowy, żółtozielony lub brunatny.

Propolis właściwości

Propolis nie służy tylko pszczołom, podobnie jak miód. Działanie lecznicze i prozdrowotne substancji produkowanych przez pszczoły wykorzystują też ludzie i to już od czasów starożytności.

Propolis może zawierać aż 300 substancji aktywnych, są to między innymi witaminy – witaminy A, C, D i E oraz z grupy B; minerały – żelazo, miedź, kobalt, magnez, cynk, fosfor, mangan, krzem, selen; kwasy fenolowe; flawonoidy; terpenoidy.

Dzięki temu propolis znajduje zastosowanie w profilaktyce i w leczeniu wielu dolegliwości.

Propolis zastosowanie

Propolis stosuje się zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Jest podstawowym składnikiem maści, które przyspieszają gojenie ran i zmian skórnych, takich jak trądzik, a także żeli na problemy stomatologiczne takie jak afty, pleśniawki, zapalenie dziąseł.
Propolis dodaje się również do czopków na hemoroidy i globulek dopochwowych o działaniu nawilżającym.

W postaci tabletek, kropli czy kapsułek propolis można przyjmować doustnie jako środek wzmacniający odporność i leczący rozmaite infekcje, a także dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Kit pszczeli, jako środek o właściwościach grzybobójczych, jest stosowany również w leczeniu grzybicy.

Propolis w kosmetyce

Cenny kit pszczeli jest również stosowany jako środek pielęgnacyjny. Do produkcji kosmetyków z propolisem używa się ekstraktów wodne, glicerynowanch, olejowych oraz liofilizowancych.

Kremy, mydła i szampony z dodatkiem propolisu są zalecane do pielęgnacji skóry tłustej ze skłonnością do zmian zapalnych oraz zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Kosmeceutyki propolisowe wykazują pozytywne działanie w leczeniu chorób dermatologicznych, takich jak ropne choroby skóry, trądzik, łysienie, czy łuszczyca.

Ekstrakty z propolisu stosuje się do produkcji szminek, błyszczyków oraz tuszów do rzęs i kredek do oczu ze względu na ich działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne.

Propolis do picia

Jako że propolis nie rozpuszcza się w wodzie, w formie płynnej występuje najczęściej w postaci nalewki. Jak zrobić nalewkę z propolisu?

Składniki:

  • 50 g zmielonego propolisu,
  • 350 ml spirytusu,
  • 150 ml letniej, przegotowanej wody

Propolis zalewamy spirytusem i wodą. Zostawiamy w zamkniętym pojemniku na 2-3 tygodnie. Codziennie mieszamy, aby propolis dobrze się rozpuścił. Po upływie tego czasu nalewkę należy przefiltrować przez watę, gazę lub filtr od kawy, a następnie przelać do zakręcanej butelki z ciemnego szkła.

Propolis a alergia

Kit pszczeli, mimo licznych właściwości prozdrowotnych, może powodować reakcje alergiczne. Najczęściej występują one u uczulonych na produkty pszczele, choć możliwe są również reakcje krzyżowe z pyłkami niektórych drzew. Charakterystycznymi objawami uczulenia są zaczerwienienie, obrzęk i uciążliwe swędzenie skóry.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Nalewki
Autopromocja
Nalewki Joanna Matyjek Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze