1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. 8 sygnałów, że pijesz za mało wody. Pamiętaj o tym podczas upałów

8 sygnałów, że pijesz za mało wody. Pamiętaj o tym podczas upałów

(Fot. Giordano Cipriani/Getty Images)
(Fot. Giordano Cipriani/Getty Images)
Woda to życie – od lat powtarzamy to jak mantrę jednocześnie zapominając o jej picu. A to ona w ogromnej mierze odpowiada za nasze zdrowie, dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie naszych organizmów. O jej niedoborze skutecznie przypomina nam nasz organizm, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jakie więc są oznaki, że pijemy za mało wody? Jakie mogą być pierwsze objawy odwodnienia?

Podczas upałów myślimy o niej najczęściej w kategoriach zaspokajania pragnienia lub przyjemnego i tak pożądanego wówczas schłodzenia. Woda jest jednak przede wszystkim budulcem naszych organizmów, jest kluczowa dla wielu procesów życiowych, a o jej działaniu można byłoby pisać w nieskończoność. Te najważniejsze spośród jej funkcji to dostarczanie (wraz z krwią) do każdej żywej komórki składników odżywczych, tlenu czy hormonów i usuwanie tych szkodliwych, czyli zbędnych produktów przemiany materii oraz dwutlenku węgla. Woda znajduje się też w przestrzeniach stawowych, a więc umożliwia ruch stawów, odpowiada za procesy metaboliczne i odpowiedni przebieg trawienia i reguluje temperaturę naszych ciał. Ta ostatnia funkcja jest szalenie ważna, gdy temperatury za oknem przekraczają 30 stopni. Nasz organizm bowiem naturalnie traci wodę – wydala ją poprzez oddychanie, pocenie się, mocz i kał. Składamy się z niej w około 60 proc., a w ciągu każdego dnia, wykonując zwykłe czynności, naturalnie tracimy jej nawet dwa i pół litra. By więc uniknąć odwodnienia, musimy ją stale uzupełniać.

Gdy więc większość dnia spędzasz z kubkiem kawy w dłoni myśląc, że przecież ciągle pijesz, prawdopodobnie możesz być bardziej odwodniony/odwodniona, niż myślisz. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szybko mogą wystąpić objawy niedoboru wody. Poniżej znajdziesz niektóre z nich.

Czytaj także: Co daje picie wody? Dlaczego warto dbać o nawodnienie?

8 sygnałów, że pijesz za mało wody

1. Bóle i zawroty głowy

Bóle i zawroty głowy to jedne z najbardziej popularnych objawów niedoboru wody w organizmie, których jednak nie można bagatelizować. Pojawiają się jako pierwszy sygnał odwodnienia, bo utrata wody powoduje spadek ilości płynu mózgowego i zmniejszenie dopływu krwi do mózgu. Warto więc najpierw sięgać po szklankę (lub trzy!) wody, a dopiero potem po lek przeciwbólowy.

2. Uczucie pragnienia

Najbardziej oczywisty objaw niedoboru wody w organizmie. Jeśli odczuwasz pragnienie, to znak, że twój organizm po prostu potrzebuje nawodnienia. Nie ignoruj tego sygnału.

3. Suchość w ustach i gardle oraz nieświeży oddech

Niedobór wody prowadzi do zmniejszonej produkcji śliny, co objawia się suchością w ustach i gardle, a także namnażaniem bakterii, które powodują przykry zapach z ust.

4. Rzadsze oddawanie moczu i jego ciemniejszy kolor

Przy odpowiednim nawodnieniu mocz powinien być jasny i przejrzysty, a potrzeba skorzystania z toalety powinna być odczuwana co około dwie godziny (6-8 razy dziennie). Jeżeli zauważysz, że rzadziej chodzisz do toalety i mocz ma niepokojąco ciemny kolor, jest to sygnał do częstszego picia wody.

Czytaj także: Pragnienie kontra nawodnienie. Dlaczego picie wody jest tak ważne?

5. Zmęczenie, osłabienie, senność

Woda jest niezbędna do produkcji energii na poziomie komórkowym, a co za tym idzie jej niedobór powoduje uczucie chronicznego zmęczenia, osłabienie i senność, nawet tuż po odpoczynku. Co więcej, za niedoborem wody idzie spadek ciśnienia krwi, co spowalnia krążenie i znów – powoduje zmęczenie.

6. Sucha, mniej elastyczna skóra

Skóra to największy organ naszego ciała, który również wymaga odpowiedniego nawodnienia. Przy odwodnieniu skóra staje się sucha, szorstka, mniej elastyczna, a w skrajnych przypadkach może zacząć się łuszczyć.

7. Skurcze mięśni i bóle stawów

Woda jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i stawów, a skurcze mięśni pojawiają się właśnie między innymi na skutek zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

8. Problemy z koncentracją

Mózg jest bardzo wrażliwy na poziom nawodnienia. Nawet łagodne odwodnienie może wpływać na koncentrację, pamięć i nastrój, prowadząc do rozdrażnienia, niepokoju i trudności w skupieniu się na zadaniach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze