1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Bezpłodność u mężczyzn

123rf.com
123rf.com
Jeśli mimo starań zdrowa kobieta przez rok nie zachodzi w ciążę, można podejrzewać że problem leży po stronie partnera. Co może być przyczyną bezpłodność u mężczyzn ?

W blisko 90 procentach męska bezpłodność jest powodowana przez zbyt małą liczbę plemników, czyli mniej niż 20 mln w 1 ml nasienia, niską jakość spermy albo oba te czynniki. To normalne, że w życiu mężczyzny przytrafiają się okresy gorszej kondycji, także pod względem zdolności do zostania ojcem. Dlatego jeden zły wynik testu, w którym ocena nasienia nie wypada dobrze, o niczym jeszcze nie przesądza. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy kilka badań pod rząd daje podobnie negatywne wyniki.

Przyczyn męskiej  bezpłodności jest wiele. Niekiedy plemniki są mało ruchliwe i nie są w stanie przebić otoczki komórki jajowej. Tym samym nie może dojść do jej zapłodnienia. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy większość męskich komórek płciowych ma jakiś defekt budowy (plemnik-okaz zdrowia - ma dużą owalną główkę i długi ogonek).

Zdarza się też, że para nie może doczekać się dziecka, gdy układ odpornościowy mężczyzny produkuje przeciwciała, które walczą z plemnikami atakując główkę lub witkę. Mogą powodować zlepianie się plemników, skrócenie ich żywotności, gorsze przenikanie przez śluz szyjkowy. Taka „dywersja” odpowiada za około 6-7 proc. przypadków męskiej niepłodności. Powodują ją także anatomiczne problemy, zaburzenia hormonalne i wady genetyczne.

Jedną z poważnych przeszkód są zaburzenia w ejakulacji. Nie chodzi tu o brak erekcji, czy brak wytrysku. Wytrysk nasienia ma miejsce, tyle że ściany nasieniowodów w członku nie kurczą się dostatecznie mocno podczas orgazmu i nasienie cofa się. W efekcie dochodzi do wytrysku do pęcherza moczowego. W takim wypadku także i jego jakość nie jest dobra. Tego typu zaburzenia towarzyszą innym chorobom, cukrzycy, stwardnieniu rozsianemu lub są skutkiem operacji pęcherza moczowego i prostaty. Te same efekty może mieć zażywanie środków uspokajających, psychiatrycznych i regulujących ciśnienie krwi.

Kolejny problem - przeszkody czysto mechaniczne – jakiekolwiek wady w budowie, które mogą blokować jądra, nasieniowody i inne struktury związane z reprodukcją. Skażenie środowiska i zły tryb życia także odbijają się na liczbie rodzących się dzieci.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze