1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Kontuzja mózgu

123RF.com
123RF.com
Złamana ręka oddziałuje na mózg! Unieruchomienie kończyny powoduje, że zmniejsza się grubość pewnej partii kory mózgowej.

Ten proces następuje bardzo szybko, gdyż mózg jest niezwykle „elastyczny” i dostosowuje się do zmian w organizmie.  Naukowcy z University of Zurych badali praworęczne osoby, które złamały prawą rękę. Ich mózg został poddany badaniu metodą rezonansu magnetycznego w 48 godzin po wypadku, wkrótce po założeniu gipsu. Badanie zostało powtórzone po 16 dniach, gdy ręka nadal pozostawała unieruchomiona.

Już po upływie 2 tygodni kora motoryczna lewej półkuli mózgu sterująca ruchami prawej ręki stała się cieńsza. Był to efekt braku aktywności tej kończyny. - To kolejne badanie dowodzące, że mózg podlega zasadzie: albo używasz albo tracisz – komentuje swe wyniki prof. Luzt Jancke.

Były też inne, analogiczne zmiany w prawej półkuli. Kora przedmotoryczna stawała się grubsza, gdyż pacjenci starali się używać lewej ręki do czynności wykonywanej zwykle kontuzjowaną ręką: jedzenia, pisania, mycia zębów.  - Co charakterystyczne, zwiększeniu uległa nie kora motoryczna, ale przedmotoryczna, która odpowiada za skomplikowane zadania ruchowe – podkreśla prof. Jancke. Jako cel kolejnego eksperymentu naukowiec planuje ustalenie, jak długo utrzymuje się zmiana grubości kory mózgowej u ludzi po złamaniu. Najprawdopodobniej mózg wraca do stanu sprzed wypadku.

Badania szwajcarskie mogą mieć zastosowanie w rehabilitacji osób po udarze mózgu. W jego efekcie często jedna kończyna traci sprawność. Terapia polega m.in. na unieruchamianiu w pełni działającej ręki, by aktywizować sparaliżowaną.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze