Lipcowe wydanie „Sensu” zwiastuje zbliżające się wakacje. Warto wykorzystać je, bo zasilić energetycznie organizm. Podpowiadamy jak.
„Od początku istnienia kina jego największą siłą było zbiorowe przeżywanie. Inaczej odbierasz film w domu, a inaczej kiedy siedzisz w pełnej sali – nie zdajesz sobie nawet sprawy, jak bardzo twoja percepcja uzależniona jest od tego, jak reagują inni. Czy słyszysz przyspieszony oddech, śmiech, a może chrapanie… (...) Poza tym zwykle idziesz do kina w towarzystwie, więc kiedy seans się kończy, w naturalny sposób zaczynacie rozmawiać o tym, co właśnie widzieliście. Kiedy rozmawiasz z przyjaciółmi o tym, co ich poruszyło, może okazać się, że każdego rusza co innego, bo ma związek z jego osobistą historią. I tu zaczyna się prawdziwe życie filmu, bo każdy film tak naprawdę «wyświetla się» w naszej głowie” – mówi Grażyna Torbicka w rozmowie z redaktor naczelną Joanną Olekszyk.
A jak przeżywać zbiorowo, a jednak odczuwać samodzielnie? O tym, jak chronić swoją autonomię w związku, w pracy, w kontakcie z emocjonalnie niedojrzałymi rodzicami i jak uczyć dzieci zdrowego przeżywania emocji – piszemy w Temacie Numeru.
Co jeszcze w numerze?
- Kontakt z naturą – korzyści z przebywania w plenerze, chodzenia boso czy wypraw do lasu, które w rubryce „Wychowanie z SENSem” przedstawia pedagożka Ewa Nowak, na pewno odnoszą się także do dorosłych.
- Rozsądne wystawianie się na słońce – twórczynie marki Bodymaps, Ewa Stępniewska i Adrianna Małyszko przekonują, że każdy znajdzie kostium plażowy dla siebie.
- Bliskie wyprawy – przykład podróżnika Mateusza Waligóry pokazuje, że nie miejsce się liczy, a poczucie bycia w drodze.
A w naszym Temacie Dodatkowym zachęcamy, żeby zwolnić. Katarzyna Miller dzieli się z czytelnikami doświadczeniem życiowego flow, czyli takiego stanu „w którym ani się człowiek nie nudzi, ani się nie śpieszy, nie nabiera za dużo do kubeczka, że aż się mu przelewa, tylko w sam raz”; Hanna Samson przypomina, że dobrze mieć na co czekać, a trenerka Małgorzata Kniaź radzi, jak utrzymać zdrową równowagę w pracy zdalnej.
Ponadto w numerze m.in.:
- W cyklu „Mentorki” gościmy s. Elizę Myk z Domu Chłopaków w Broniszewicach.
- Filmoterapia z „Supernovą” – filmolożka Grażyna Torbicka i psycholożka Martyna Harland rozmawiają o tym, czy zdrowie partnerów to jeszcze przestrzeń indywidualna każdego z nich, czy już przestrzeń wspólna związku.
- Poradnik kreatywnego pisania
- Kolejny portret psychoastrologiczny: poznajemy Raka.
- Polecenia książek i filmów rozwojowych.
- Informator o warsztatach
Życzymy Wam, mili Czytelnicy, pełnych emocji lektur i relaksujących wakacji!
Redakcja magazynu SENS