Lutowy „Sens” już w sprzedaży. Temat Numeru nosi tytuł „Oswoić depresję”, a tzw. Temat Specjalny, czyli drugi comiesięczny blok tematyczny – „Dźwięki, które leczą”.
„Oswoić depresję”, czyli poznać jej potencjalne przyczyny, objawy i metody leczenia. W jaki sposób? O wskazówki poprosiliśmy ekspertów z zakresu psychologii i zdrowia psychicznego:
- Psycholożka i neuropsycholożka Uniwersytetu SWPS Krystyna Rymarczyk wyjaśnia, czy istnieje gen depresji oraz czy i jak środowisko wychowania może uaktywnić predyspozycje do zachorowania.
- Psycholożka kliniczna i psychoterapeutka Justyna Pronobis-Szczylik mówi o związku między depresją i odpornością organizmu.
- Psychiatrka prof. Agata Szulc uspokaja, że lekooporna postać choroby zdarza się stosunkowo rzadko i medycyna wie, jak ją leczyć.
- Psycholożka i psychoterapeutka dr Magdalena Śniegulska mówi o sposobach reagowania w kryzysie nastolatka i podpowiada, czego się spodziewać po terapii.
W naszym drugim bloku tematycznym, tzw. Temacie Specjalnym, przedstawiamy terapeutyczne i relaksacyjne efekty muzyki:
- Krzysztof Stachyra, prof. UMCS w Lublinie, opowiada o certyfikowanych metodach muzykoterapii.
- Łucja Bieleninik, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, zachęca do pracy z głosem w terapii wcześniaków. Efekty są zdumiewające.
- Monika Doroszkiewicz, certyfikowana dźwiękoterapeutka, dzieli się swoimi doświadczeniami z prowadzenia sesji dla seniorów i podkreśla, że to dla nich więcej niż relaksacja.
W lutowym „Sensie” także blok tekstów pt. „Wolni od stresu”, a w nim.:
- Metoda do samodzielnej pracy.
- Zwolnić i gromadzić energię.
- Ćwiczenia z wyrażania emocji.
W numerze ponadto m.in.:
- Dobry związek: Czy zdrada daje nam coś, co warte jest więcej niż udany, trwały związek? Czego poszukują naruszający wierność? Odpowiada psychoterapeuta Robert Rutkowski.
- Psychoterapeutka Olga Żukowicz ujawnia nasze stereotypowe myślenie o seksualności seniorów.
- Między nami. O dobrym i złym milczeniu dyskutują psycholożka Katarzyna Miller i naczelna „Zwierciadła” – Joanna Olekszyk.
- Uzależnienia młodych. O nadmiarowych zachowaniach seksualnych nastolatków rozmawiamy z psycholożką Sonią Ziembą-Domańską, kierującą Ogólnopolskim Behawioralnym Telefonem Zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia.
- Zdrowie psychiczne. Co zrobić, gdy wybiórczość jedzeniowa jest objawem zaburzenia – pytamy psychiatrkę prof. Lottę Borg Skoglund z Karolinska Institutet.
- Co nas motywuje? Jak radzić sobie z psychopatycznym szefem? Czym jest tzw. quiet quitting?
W numerze także stałe rubryki, m.in.:
- Felieton terapeutyczny psychiatry dr. hab. Sławomira Murawca.
- Felieton o intuicji dr Matyldy Gerber.
- O podróży na koniec świata i przekraczaniu wewnętrznych granic w filmie „Ultima Thule” rozmawiają Grażyna Torbicka i Martyna Harland.
- Psychonewsy, czyli ciekawostki psychologiczne.
- Polecenia książek, filmów i wydarzeń rozwojowych.
Zapraszamy do lektury
Redakcja „Sensu”