1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca

Kwietniowe "Zwierciadło" z Lidią Popiel na okładce

Kwietniowe \
Kwietniowe "Zwierciadło" z Lidią Popiel na okładce już w sprzedaży
Właśnie upływa rok od chwili, kiedy zamknęliśmy się w domach i kiedy zmieniło się wszystko. Nasza praca, nasz dzień codzienny, nasze plany, także marzenia. Pora więc na podsumowania. Dokonują ich bohaterowie naszego Tematu miesiąca: Karolina Korwin-Piotrowska, Michał Rusinek, Natalia de Barbaro.

 

Karolina Korwin-Piotrowska pisze o odkrytym siostrzeństwie, wadze spacerów z psami i oswajaniu technologii. Michał Rusinek, jak na językoznawcę przystało, zajmuje się zmianami, które zaszły w naszym języku. Wiecie, co to kawantanna? Albo kim jest covidiota? I dlaczego stwierdzenie „jestem pozytywny” stało się nagle negatywne? Natalia de Barbaro pisze o tym, co ją w tym roku budowało, co było zaskoczeniem pozytywnym. Ale i o tym, co rozczarowało. I zadaje pytanie: Co teraz będzie inaczej? Autorką tekstu „Dziwny czas” jest Joanna Olekszyk.

Pozostając w klimacie pandemicznym: Joanna Olekszyk pyta filozofa Marcina Fabjańskiego, czy (i jak) stoicyzm pomoże nam przetrwać trudny czas (okazuje się, dla stoika tym lepiej, im czas trudniejszy), a Joanna Derda rozmawia z psychoterapeutą Michałem Czernuszczykiem o nastolatkach – jak na ich życie i dojrzewanie wpływa covidowa izolacja.

Na naszej kwietniowej okładce – Lidia Popiel. Kiedyś modelka, dziś fotografka. Buntowniczka z natury? – Chyba urodziłam się z oporem przeciwko robieniu czegoś tylko dlatego, że ktoś mi każe. Jestem w stanie zrobić prawie wszystko dla kogoś, kto jest miły, ale rozkaz, żądanie – jak to? Należy mi się prawo wyboru – mówi.

Świadoma siebie, swojej siły, swojego ciała. – Nie wiem, co bardziej mnie wkurza: to, że uznaje się, że po przekroczeniu pewnego wieku nie możesz używać czerwonej szminki czy to, że w pewnym wieku musisz, bo przecież jak to tak bez?

Opowiada też o sposobach na zachowanie życiowej równowagi, o pracy i o minionym roku. A także o pożytkach płynących z nudy. Wywiad Joanny Olekszyk. A zdjęcia – Bartka Wieczorka.

Mistrzyni polskiego jazzu. Diwa. Ikona. Czyli Krystyna Prońko. W czasie pandemii wydała płytę „Lubię… specjalne okazje…”. Ale mówi, że nie chce opowiadać życia tekstami piosenek. Rozmowa Remigiusza Grzeli.

Twierdzi, że aktorką została, bo nie była zbyt dobra w niczym innym. Kiedyś pewien dziennikarz napisał o niej, że nie nadaje się do ról królowych, bo ma… lewicową twarz. A ona nie tylko zagrała królową, ale jeszcze dostała za tę rolę Oscara. Mowa, rzecz jasna, o Olivii Colman. Z aktorką – skromną, dowcipną i zażenowaną komplementami – rozmawia Mariola Wiktor.

Jest w tym filmie poruszająca scena przy szpitalnym łóżku. Scena, w której wiele osób widzi siebie. I swoje nieodbyte rozmowy ze swoimi rodzicami. „Potem wiele osób pisało mu, że dzięki temu, że go obejrzeli, zaczęli dbać o rodziców. Nie spodziewałem się takiej reakcji, że oto mój film spowoduje, że dzieci okażą rodzicom trochę serca. Tu nie chodzi o heroiczne rzeczy, tylko drobne gesty, które niewiele kosztują” – mówi Mariusz Wilczyński. Jego animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zdobyła Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni. Wywiad Aliny Gutek.

Pisarz, scenarzysta, reżyser, producent reklam, fotograf. A co jest najbliższe jego sercu? – To zależy, kiedy zostanę o to zapytany – mówi Igor Brejdygant. – Dziś odpowiem: scenarzysta, bo pracuję nad adaptacjami serialowymi moich dwóch książek, „Rysy” i „Układu”. Chociaż nie, właśnie wczoraj skończyłem pisać kolejną książkę, „Wiatr”, więc na dziś odpowiedź brzmi: scenarzysta i pisarz. Rozmowa Karoliny Morelowskiej-Siluk.

Czy to prawda, że im mniej chłopiec otrzymał od matki bliskości, czułości, troski i akceptującej miłości jako dziecko, tym bardziej będzie z nią związany jako dorosły? Mówi o tym w cyklu „Męska strefa” psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Rozmawia z nim Beata Pawłowicz.

– Czy dorosłe dziecko to moment „zbierania owoców”? Nie, ponieważ jako matka nigdy nie czekałam na żadne „owoce”. Oczekiwania na efekty wychowania wydają mi się kompletnym nieporozumieniem; dziecko to nie przedmiot, który ma spełnić nasze wymagania”. W cyklu „Jak wychowuję” Agnieszka Pilaszewska, aktorka i scenarzystka, matka 27-letniej Neli, też aktorki. Tekst Aliny Gutek.

Jak wiosna, to nowe trendy. „Wszyscy mówią o tych najtrudniejszych emocjach – strachu i niepokoju, ale my chcemy myśleć pozytywnie. Z optymizmem patrzymy w przyszłość i marzymy o powrocie do tego, za czym tęsknimy”, podkreśla Felipe Oliveira Baptista z Kenzo, który swoją najnowszą kolekcję, pełną soczystych barw i wzorów, pokazał w różanym ogrodzie. Jak jeszcze widzą modę w nachodzącym sezonie projektanci?

No i co z urodą – jak ma wyglądać makijaż w czasach pandemii? Wszystkie światła na oczy! I na fryzury. Zobaczcie, co wymyślili wizażyści na czasy zarazy.

Wielkanoc bez kiełbasy? Bez szynki? W wersji wege? Takie są święta w Nadbużańskim Domu, królestwie Wojtka Błaszczyka na Podlasiu. Święta nietypowe, ale to nie jest zwykłe miejsce. Poczytajcie o jego historii, skorzystajcie z autorskich przepisów nadbużańskiej kuchni.

Kwietniowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 4 marca, w cenie 9,80 zł (wersja podstawowa).  Magazyn dostępny również z dodatkami: żelem pod prysznic Be BIO, dwoma lakierami do paznokci AA Wings lub książką (różne tytuły do wyboru).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze