1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło
  4. >
  5. I Bóg stworzył bikini...?

I Bóg stworzył bikini...?

Stroje plażowe to temat, który wzbudza wiele emocji zarówno wśród kobiet jak i u mężczyzn. Fasonem opalacza cieszącym się największą popularnością  od dokładnie 64 lat jest bikini. W związku z urodzinami skąpego kostiumu warto powrócić do okresu jego młodości i przypomnieć jak to wszystko się zaczęło.
 

Rzymskie początki

Niektórzy twierdzą, że bikini, czyli dwuczęściowy komplet składający się z majtek i stanika - służący do kąpieli, pływania czy opalania znany był już w starożytnym Rzymie . Na  mozaice z IV wieku naszej ery, zdobiącej wnętrza Villi Romana del Casale w miejscowości Piazza Armerina na Sycylii, zobaczyć można dziesięć bawiących się dziewcząt ubranych w stroje bardzo przypominające współczesne bikini. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Pomimo podobieństw nie jest to ten sam strój! Beate Berger, autorka książki zatytułowanej „Bikini- odkryta historia” twierdzi, że jest to po prostu skąpy strój sportowy służący do uprawiania różnych ćwiczeń i zabaw, ale nie pływania ani  tym bardziej opalania. 

Atom i Bikini

Tak naprawdę bikini narodziło się w maju 1946 roku we Francji i miało dwóch ojców: Louisa Réarda, który z zawodu był projektantem samochodów i Jacquesa Heima, słynnego projektanta mody odnoszącego sukcesy jeszcze przed II wojną światową. Co ciekawe, przyjmuje się, że Réard i Heim równocześnie wpadli na pomysł stworzenia skąpego stroju plażowo-kąpielowego dla pań. 

Jacques Heim swojemu wynalazkowi nadał nazwę: „Atom”  i z racji wymownie małych wymiarów stroju ,  reklamował go chwytliwym hasłem: „Mniejszy niż atom” lub „Najmniejszy kostium kąpielowy na świecie”.  Z kolei Louis Réard wymyślił dla swego „dziecka” imię: „Bikini” . Uważał, że  dwuczęściowy strój będzie wywierał na ludziach takie wrażenie jak próby atomowe przeprowadzane na tej małej, płaskiej, koralowej wyspie znajdującej się na Pacyfiku.

Paryski pokaz

Jednakże „Bikini” czy też „ Atom” długo nie mogły się doczekać oficjalnej premiery. Głównie dlatego, że nie było modelki chętnej zaprezentować się publicznie w czymś tak skąpym i wyciętym. Z tego powodu Réard wynajął tancerkę z Casino de Paris- Micheline Bernardini, która 5 lipca 1946 roku, na publicznym basenie Piscine Molitor w Paryżu, dokonała oficjalnej prezentacji  tego stroju.  Pomimo, iż Heim zaczął sprzedawać swój „Atom” wcześniej, do historii mody przeszedł on pod bardziej chwytliwą nazwą Réarda.

Po oficjalnej premierze bikini, szturmem zdobyło plaże - najpierw Riwiery Francuskiej a potem i innych miejscowości.  Co ciekawe, purytańscy Amerykanie jeszcze w latach 60. XX wieku zabraniali  noszenia tego kompletu na plażach publicznych.

„I Bóg stworzył kobietę”

„Żywą” reklamą stroju, która bardzo przyczyniła się do jego popularyzacji , była francuska modelka i aktorka Brigitte Bardot.  To jej pojawienie się w kwiecistym bikini na festiwalu filmowym w Cannes, w 1953 roku, do dnia dzisiejszego jest uważane za  jedno z bardziej pamiętnych wydarzeń w historii tej imprezy.  Podobnie było ze sceną  z filmu Rogera Vadima „I Bóg stworzył kobietę” z 1956 roku, gdzie za sprawą ponętnej Brigitte odzianej w skape bikini, komplet ten stał się super popularny. Sama Bardotka uwielbiała wprost bikini, chętnie dodając do stroju efektowne kapelusze.   

A może by tak monokini?!

Obecnie moda plażowa łaskawie pozwala nam wybierać wśród rozmaitych fasonów strojów plażowych.  Bikini ewoluowało w „monokini”* , a na Copacabanie małe figi przekształciły się w plażowe stringi.  Każda z nas zapewne znajdzie swój fason… pamiętajmy tylko o dobrym guście ;)

*Monokini – jednoczęściowy, mocno wycięty i często seksownie zdobiony kostium plażowy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze