1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło
  4. >
  5. Julia Gregson „Na wschód od słońca”

Julia Gregson „Na wschód od słońca”

Późne lata 20. XX wieku. Trzy młode kobiety wyruszają statkiem do Indii. Delikatna Rose ma poślubić stacjonującego tam oficera. Jej niezbyt atrakcyjna przyjaciółka i druhna Victoria bardzo liczy na to, że w Indiach spotka swoją drugą połówkę.

W podróży dziewczętami opiekuje się niewiele od nich starsza Viva, która wraca do kraju dzieciństwa, by odebrać pamiątki po rodzicach i otrząsnąć się po miłosnym zawodzie. Żeńskiemu triu towarzyszą niezrównoważony psychicznie nastolatek oraz przystojny lekarz, a losy całej piątki skrzyżują się nie tylko podczas rejsu.

Powieść Julii Gregson została uznana za najlepszą angielską powieść romantyczną 2009 roku, ale z pewnością nie zasługuje na pogardliwe miano romansidła. Owszem, sercowe perypetie bohaterek mają tu znaczenie kluczowe, lecz także gorzko-słodki posmak. „Na wchód od słońca” jest w równym stopniu książką o miłości, co opowieścią o emancypacji, dojrzewaniu i oswajaniu się z kulturowym szokiem. Gregson to naprawdę utalentowana uczennica wielkich brytyjskich realistów.

przełożyła Katarzyna Krawczyk, Zysk i S-ka, Poznań 2009, s. 476

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze