1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło

David Albahari „Ludwig”

Pisarze Ludwig i „S” byli niegdyś przyjaciółmi. Ich więź urwała się, gdy ten pierwszy wydał książkę, która odniosła światowy sukces. I tylko ten drugi wie, że twórca bestsellera dopuścił się kradzieży. To bowiem „S” wymyślił awangardową formę dzieła i to jego refleksje – przytoczone zdanie w zdanie – złożyły się na treść.

Mimo to pozwolił na publiczne poniżenie, a oskarżenie sformułował jedynie w duchu. Jego pełna rozpaczy, oskarżycielska mowa ujawnia jednak, że swój koncept i swój honor oddał Ludwigowi dobrowolnie – jako dowód miłości. Powieść Albahariego jest monologiem „S”, który wreszcie przyznaje się do uczucia. Narrator obsesyjnie analizuje kilka kluczowych sytuacji, by zrozumieć samego siebie i zdefiniować to, co czuje.

Lektura „Ludwiga” wymaga cierpliwości. Trudno z miejsca wskoczyć w gęsty, stawiający opór styl Albahariego. Ale warto przełamać tę barierę – bo emocjonalny wir jednak bardzo wciąga. I zmusza do przemyślenia nie tylko postępków bohaterów, lecz także tego, co robi z nami miłość. Czy dla drugiej osoby jesteśmy w stanie się poświęcić tak jak „S” dla Ludwiga?

przełożyła Dorota Jovanka Ćirlić, W.A.B., Warszawa 2010, s. 184

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze