1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Chrońmy pszczoły – nie tylko w Światowy Dzień Pszczół

Etykiety limitowanej serii nowych smaków miodów powstały współpracy z ilustratorkami: Joanną Wójtowicz, Mary Zaleską i Mariną Raietską. (Fot. materiały prasowe)
Etykiety limitowanej serii nowych smaków miodów powstały współpracy z ilustratorkami: Joanną Wójtowicz, Mary Zaleską i Mariną Raietską. (Fot. materiały prasowe)
Dzisiaj Światowy Dzień Pszczół. W związku z tym warto przypomnieć, co każdy z nas może zrobić, aby tym pożytecznym owadom żyło się jeszcze lepiej.

Jak możemy pomóc pszczołom? Odpowiedź jest prosta: kupując miód z prawdziwej pasieki oraz siejąc łąki.

Tak naprawdę dzikie pszczoły praktycznie nie istnieją już jako gatunek, dlatego jedyna szansa na przetrwanie tych cennych dla świata owadów to działalność człowieka – zarówno w pasiekach, jak i dzięki wspólnym staraniom ludzi.

– Każdy z nas może zrobić bardzo dużo, a razem jesteśmy naprawdę w stanie zmieniać świat. Wystarczy, że przestaniemy w naszych ogródkach skupiać się na idealnym trawniku, lecz pozwolimy także rosnąć kwietnym łąkom. To jest rzeczywista pomoc, dzięki której pszczoły mają naturalne źródło pożywienia i nie męczą się wyłącznie z monokulturami. Na całym świecie problem z tego typu rodzajem upraw polega na tym, że siejąc kilkaset hektarów np. rzepaku, zapewniamy pszczołom pokarm, którego nie są w stanie zebrać. Po czym kwiaty przekwitają i owady nie mają żadnego innego źródła pożywienia, bo nic więcej na tych polach już nie rośnie. Nawet chwasty, jak np. chaber – niekorzystne dla rolnika, cenne dla pszczół, zostały wytrzebione. Dlatego wysiewanie łąk kwietnych wypełnia tę lukę. Zabiegajmy o to, by polne kwiatki rosły w doniczkach, na balkonach, by władze miejskie też uwzględniły miejsca na takie naturalne kwietniki. Będzie nie tylko ładniej, bo kolorowo, ale przede wszystkim bardziej przyjaźnie dla owadów – tłumaczy Arkadiusz Sadowski, założyciel Pasiek Rodziny Sadowskich.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Od kwietnia do czerwca do zakupów miodu w Pasiekach Rodziny Sadowskich dołączana jest paczuszka z nasionami miododajnymi. Są to nasiona takich roślin, jak: facelia, czarnuszka, koniczyna biała, nostrzyk, chaber i ogórecznik. Dzięki temu możemy zasiać łąkę kwietną w ogrodzie, w donicy lub na okolicznym nieużytku. To mnóstwo nektaru dla pracowitych pszczółek.

Dodatkowo w ramach całorocznej akcji #chrońmypszczoły w Pasiekach Rodziny Sadowskich powstała limitowana seria trzech nowych smaków miodów: z wiśnią, z pigwą oraz z jabłkiem i cynamonem. Część dochodu ze sprzedaży tych smaków jest przekazywana na wysiewanie kwietnych łąk dla pszczół oraz sadzenie miododajnych drzew. Przepiękne, całkowicie odmienne od dotychczasowych etykiety tych produktów powstały we współpracy z ilustratorkami: Joanną Wójtowicz, Mary Zaleską i Mariną Raietską.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze