1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kryształowe Zwierciadła

Kapituła Kryształowych Zwierciadeł 2012-2015

Zobacz galerię 5 Zdjęć
Kryształowe Zwierciadła to trofea o szczególnym znaczeniu. Przyznawane osobom publicznym, wybitnym osobowościom, za ich dokonania, postawę i cechy charakteru.

Coroczna Nagroda Specjalna najlepiej definiuje przesłanie, z jakim szukamy i nagradzamy naszych laureatów – trafia ona do wybitnej osobistości wiernej idei dialogu, człowieka dowolnej profesji, prowadzącego swą działalność w duchu łączenia, a nie dzielenia: idei, poglądów, wartości, postaw, środowisk, pokoleń. Do osoby szukającej – na przekór panoszącej się agresji – porozumienia, a nie konfliktu, budującej mosty, a nie mury. W tym roku po raz pierwszy w wyborze laureatów redakcję wspiera kapituła. Oto jej skład.

HENRYKA KRZYWONOS

Legendarna działaczka Solidarności. 15 sierpnia 1980 roku zatrzymała prowadzony przez siebie tramwaj, a dzień później wraz z Aliną Pieńkowską, Anną Walentynowicz i Ewą Osowską zatrzymywała na bramach robotników opuszczających Stocznię Gdańską, co zapobiegło zakończeniu strajku. Sygnatariuszka porozumień sierpniowych. Już po wycofaniu się z działalności politycznej przez lata prowadziła rodzinny dom dziecka, wychowując razem z mężem dwanaścioro dzieci. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Ecce Homo za „wieloletnią i bezkompromisową walkę o prawdę, wbrew wszelkim przeciwieństwom oraz za miłość i wielkie serce okazywane bezbronnym dzieciom”. Laureatka Kryształowego Zwierciadła 2010.

MAŁGORZATA BRAUNEK (do 2014 r.)

Aktorka. Zagrała w przeszło 20 filmach, w tym w kultowym „Polowaniu na muchy” Andrzeja Wajdy, „Potopie” Jerzego Hoffmana, serialu „Lalka” Ryszarda Bera czy najnowszym „Domu nad rozlewiskiem” Adka Drabińskiego, telewizyjnej adaptacji powieści Małgorzaty Kalicińskiej. Małgorzata Braunek była wegetarianką i buddystką, zwierzchnikiem Związku Buddyjskiego „Kanzeon”. Wspierała ruch na rzecz praw człowieka w Chinach. W roku 2007 otrzymała specjalną Nagrodę Jubileuszową „Zwierciadła” jako jedna z pięciu kobiet z okładek naszego magazynu, z którymi identyfikowały się kolejne pokolenia naszych czytelniczek.

AGNIESZKA GLIŃSKA

Reżyserka. Jej spektakle przyciągają tłumy widzów i niemal nie schodzą z  afisza. Glińska jest też pedagogiem, prowadzi zajęcia ze studentami Wydziału Aktorskiego w warszawskiej Akademii Teatralnej, najzdolniejszych z nich możemy oglądać w wystawianych przez nią przedstawieniach. Sama dostała się przed laty na Wydział Reżyserii Teatralnej warszawskiej PWST jako pierwsza od lat kobieta. Laureatka Kryształowego Zwierciadła z roku 2008, nagrodzona za to, że „jako reżyserka wie, czego chce, i idzie swoją drogą i za wierność teatrowi w czasach niezbyt mu sprzyjających”. W marcu tego roku objęła stanowisko szefa artystycznego Teatru Studio w Warszawie.

ROMAN GUTEK

Pasjonat kina. Twórca i dyrektor kultowego festiwalu Nowe Horyzonty i założyciel firmy Gutek Film. W Polsce trudno byłoby znaleźć kogoś równie zasłużonego w popularyzacji niezależnego, ambitnego kina z całego świata, także z najbardziej egzotycznych jego zakątków. To on w latach 80. i 90. oswajał szerszą publiczność z filmami Wima Wendersa, Larsa von Triera, Jima Jarmuscha czy Pedro Almodovara. Gutek był także pomysłodawcą Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W 2003 roku został wyróżniony Paszportem Polityki.

RAFAŁ OLBIŃSKI

Malarz i wybitny plakacista. Łącznie zgromadził już ponad 100 nagród za swoją twórczość. Jest jednym z najbardziej znanych polskich artystów za oceanem. Jego prace można oglądać w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Bibliotece Kongresu czy Carnegie Foundation. Olbiński przed 30 laty wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, od 1985 roku wykłada w słynnej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach czasopism „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”. Jest też twórcą licznych plakatów dla amerykańskich i polskich oper, a w 2002 roku zadebiutował w roli twórcy scenografii operowej do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii. Laureat Kryształowego Zwierciadła z 2001 roku.

Partner gali Kryształowych Zwierciadeł w 2012 roku:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze