1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„W sercu kraju” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Zobacz galerię 5 Zdjęć
„W sercu kraju” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej to największa dotychczas ekspozycja sztuki nowoczesnej.

W modernistycznym budynku dawnego pawilonu meblowego Emilia, przy ul. Emilii Plater trwa wystawa kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zatytułowana „W sercu kraju”.  Ta największa do tej pory ekspozycja sztuki nowoczesnej w Warszawie potrwa do 6 stycznia 2014. Lokalizacja w centrum miasta czyni wystawę łatwo dostępną i dla Warszawiaków, i dla turystów. Nic dziwnego, że obejrzało ją już 50 tysięcy osób!

Tytuł „W sercu kraju” nawiązuje do tymczasowej lokalizacji Muzeum, położonego w pobliżu Dworca Centralnego, Pałacu Kultury i Nauki oraz strzelistych wieżowców nowego centrum biznesowego Warszawy. Serce kraju to także odniesienie do planowanej siedziby tej instytucji – placu Defilad, niegościnnej „wyrwy” w centrum stolicy oraz do powieści Johna M. Coetzee pod tym samym tytułem, gdzie „serce kraju” jest pustką, trudną do zaspokojenia tęsknotą za przynależnością.

Na wystawie „W sercu kraju” znalazło się 150 prac polskich i zagranicznych artystów. Sztuka polska eksponowana jest jako integralny element globalnego obiegu artystycznego, po raz pierwszy też w polskiej kolekcji sztuki współczesnej tak mocno obecne są dzieła twórców nie-zachodnich, m.in. z Egiptu, Meksyku, Izraela czy Libii. Artyści z Polski poruszają aktualne tematy społeczne, polityczne czy etyczne, a jednocześnie nie porzucają lokalnej specyfiki, odnosząc się często do lokalnych tematów. Tematyka prac jest bardzo różnorodna: odzyskiwanie pamięci i historii, język i etyka nowoczesności, a także – temat rzadko podejmowany na wystawach sztuki współczesnej – rożne formy duchowości. Kolekcja analizuje związki pomiędzy sztuką, miastem, polityką i historią, poszukując i wizji przyszłości, i nowych odczytań przeszłości.

Wystawa „W sercu kraju”  to największy projekt wystawienniczy, zrealizowany dotychczas przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Fragmenty kolekcji prezentowane były wcześniej, m.in. w tymczasowej siedzibie instytucji, bloku mieszkalnym przy ulicy Pańskiej 3, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie („Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro”) czy  w Instytucie Sztuki Współczesnej KW w Berlinie. Dodatkowo do prestiżowych muzeów i galerii sztuki w Polsce i za granicą podróżowały pojedyncze dzieła, np. rzeźba „Czarny papież i czarna owca” Mirosława Bałki znalazła się na wystawie głównej tegorocznego Biennale Sztuki w Wenecji.

Zgromadzenie tak szerokiej reprezentacji współczesnej sztuki w jednym miejscu to przedsięwzięcie wyjątkowe, możliwość zaobserwowania, co dzieje się w obecnym życiu artystycznym na świecie. Prawdopodobnie bardzo długo przyjdzie nam czekać na kolejną imprezę tej rangi w Polsce. Warto więc z korzystać z tej niepowtarzalnej okazji i obejrzeć W sercu kraju”,  a także wziąć udział w wydarzeniach dodatkowych przygotowanych przez organizatora. W programie m.in. pokazy filmowe, oprowadzania kuratorskie i warsztaty dla najmłodszych. Wstęp na wystawę oraz wszystkie działania dodatkowe jest bezpłatny, można więc zwiedzanie podzielić na kilka etapów, powrócić do prac, które nas najbardziej zainteresowały, albo zyskać trochę teorii (np. podczas oprowadzania kuratorskiego lub czytając opracowania krytyczne) i obejrzeć ekspozycję na nowo. Wkrótce ogarnie nas  przedświąteczna gorączka zakupów  – wizyta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej to na pewno bardziej wartościowa przerwa w tym szaleństwie niż kolejna kawa w sieciówce.

Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 14 maja 2013 – 6 stycznia 2014

Adres: pawilon Emilia, ul. Emilii Plater 51

Wystawa czynna : wtorek – niedziela, 12.00-20.00, wstęp wolny.

Wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze