1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Karbala” już w kinach

„Karbala” już w kinach

Karbala, NEXT FILM, fot. Robert Pałka
Karbala, NEXT FILM, fot. Robert Pałka
Zobacz galerię 10 Zdjęć
Do kin trafił długo oczekiwany dramat wojenny o bohaterskiej obronie ratusza w Karbali

Do kin trafił długo oczekiwany dramat wojenny „Karbala”.  To opowieść o nadziei, przetrwaniu i  nadludzkiej odwadze.

Bohaterska obrona City Hall do niedawna była ściśle strzeżoną tajemnicą wojskową. W kwietniu 2004 połączone siły polsko-bułgarskie zdołały utrzymać budynek oblężonego ratusza. Walki w Karbali trwały 4 dni. Mimo problemów z amunicją i bardzo trudnej sytuacji wszyscy żołnierze z czterdziestoosobowego polskiego oddziału przetrwali.

W roli polskiego dowódcy wystąpił Bartłomiej Topa, obok niego w filmie zagrali m.in. Antoni Królikowski,Tomasz Schuchardt, Leszek Lichota, Łukasz Simlat. Film wyreżyserował Krzysztof Łukaszewicz. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak a scenografii Marek Warszewski (współscenarzysta „Miasta 44”). Dekorację tworzą nie tylko budynki, ale również autentyczny sprzęt i wyposażenie, którego używali w 2004 roku polscy żołnierze stacjonujący w Iraku. Inspiracją do pracy scenograficznej były również odwiedzane przez ekipę plenery na Bliskim Wschodzie.

To jedna z największych polskich produkcji ostatnich lat. – Na Bliskim Wschodzie, gdzie się nie obejrzeć, trudno o bezpieczeństwo zwykłego przybysza z Europy, a co dopiero całej ekipy filmowej – opowiada Krzysztof Łukaszewicz. – Początkowo mieliśmy kręcić zdjęcia wyjazdowe w Egipcie, ale wybuchła tam rewolucja i walki o władzę. Potem w Kurdystanie, który wkrótce został zaatakowany przez dżihadystów. Potem w południowej Turcji, gdzie przy granicy z Syrią także wprowadzono stan wyjątkowy. Ostatecznie postawiliśmy na Jordanię.  Kiedy przyjechaliśmy na dokumentację, konsul życzył nam powodzenia na zdjęciach, jednocześnie radząc nam robić te zdjęcia jak najszybciej, póki jest spokojnie – dodaje.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze