1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Natalie Portman jako Jacqueline Kennedy. „Jackie” już w kinach

mat. pras. „Jackie”/ Kino Świat
mat. pras. „Jackie”/ Kino Świat
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Oklaskiwana przez widzów i krytyków „Jackie” już w kinach. Rola najsłynniejszej First Lady przyniosła Natalie Portman nominację do Oscara.

Na ekrany kin trafił oklaskiwany przez widzów i krytyków film o Jacqueline Kennedy, najsłynniejszej first lady. Główna rola w„Jackie” przyniosła Natalie Portman nominację do Oscara.

Jacqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata, kiedy jej mąż zostaje wybrany na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Elegancka i stylowa, od razu staje się globalną ikoną, jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jej intuicja i smak w kwestiach mody, sztuki i wystroju wnętrz są powszechnie podziwiane. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładane życie Pierwszej Damy rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas ginie John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline powraca do Waszyngtonu na pokładzie Air Force One. Mierząc się z tragedią, postanawia kontynuować dzieło męża. W ciągu kilku dni nie tylko dopisze triumfalny koniec do mitu JFK, ale też ugruntuje legendę, której na imię… Jackie.

Najważniejszą częścią „Jackie” jest niepokojąca, pełna drżących emocji kreacja Natalie Portman. Reżyser Pablo Larraín nie wyobrażał sobie w tej roli nikogo innego. Nie przejmował się tym, że aktorka tylko w niewielkim stopniu jest podobna do byłej Pierwszej Damy, bo interesowało go co innego: „Natalie ma w sobie coś, co jest niezbędne w sztuce, nie tylko aktorskiej: tajemnicę. I jeśli miałbym wskazać najbardziej tajemniczą kobietę XX wieku, byłaby nią z pewnością Jackie Kennedy. Poza tym Natalie ma w sobie podobny rodzaj elegancji, wyrafinowania, inteligencji i wrażliwości na sztukę. Ale jak mówię, najważniejsza była otaczająca ją aura tajemnicy. Gdy patrzymy na nią na ekranie, widzimy, że dużo myśli i dużo przeżywa, a ta niejednoznaczność i głębia jest dla mnie esencją kina. Rolę Jackie można zagrać powierzchownie, tylko w oparciu o jej publiczny wizerunek, ale wiedziałem, że Natalie wejdzie mocno pod skórę swojej postaci. Pokazuje, jak jej bohaterka cierpi i to cierpienie jednocześnie powstrzymuje; jak nosi w sobie ból całego narodu, opłakującego swojego prezydenta”.

Film otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Wenecji, nominacje do nagród BAFTA i Złotych Globów oraz 3 nominacje do Oscara. „Jackie“ powalczy o statuetkę w kategoriach: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, Najlepsza muzyka oryginalna i Najlepsze kostiumy.

źródło: mat.pras. Kino Świat

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze