1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

15 lat działań Fundacji Spełnionych Marzeń

Zobacz galerię 3 Zdjęcia

W tym roku przypada 15-lecie działalności Fundacji Spełnionych Marzeń. Fundacja powstała w sierpniu 2002 roku  z potrzeby niesienia pomocy dzieciom i młodzieży dotkniętych chorobą nowotworową.

Osobiste przeżycia założycieli, którzy stracili 11 letniego syna po długiej walce z chorobą stały się początkiem przemyślanej działalności. Od początku istnienia Fundacja skoncentrowana jest na niesieniu wsparcia psychicznego i psychologicznego pacjentom oraz ich rodzicom w długotrwałym procesie leczenia szpitalnego i po jego zakończeniu. Doświadczenia zdobyte w trakcie leczenia syna posłużyły w opracowaniu konkretnych projektów dedykowanych małym i dużym pacjentom. 15 letnia działalność Fundacji stała się przykładem dla innych organizacji, które chętnie korzystają ze zgromadzonego dorobku.

mat. prasowe

Fundacja prowadzi swoja działalność na 5 oddziałach onkologicznych w Polsce , co oznacza, że ma pod opieką 1/3 populacji dzieci i młodzieży zmagającej się z nowotworami.

Autorskie projekty organizacji spotkały się z dużym zainteresowaniem nie tylko samych pacjentów, ale również ich rodziców, lekarzy i psychologów.

Fundamentalną zasadą działalności jest codzienny wolontariat na pięciu oddziałach i stała praca z pacjentami. Fundacja jest pomysłodawcą takich projektów jak: bajkoterapia, robotyka, arteterapia czy muzykoterapia, które organizowane są bezpośrednio na oddziałach szpitalnych. W kalendarz wydarzeń Fundacji Spełnionych Marzeń na stałe wpisały się cykliczne imprezy okolicznościowe takie jak m.in. Dzień Dziecka , Boże Narodzenie oraz wycieczki okolicznościowe. To  także spotkania ze znanymi i lubianymi artystami odbywające się na oddziałach. Na zaproszenie Fundacji, oddziały onkologiczne  odwiedziły takie gwiazdy jak: Małgorzata Foremniak, Patrycja Markowska, Doda- Dorota Rabczewska, Beata Tyszkiewicz, Szymon Majewski, Marcin Dorociński i wielu innych.

Pomoc kierowana jest także do rodziców pacjentów jak również szpitali, w których Fundacja remontuje oddziały, doposaża pomieszczenia socjalne a także dofinansowuje zakup leków czy sprzętu medycznego.

Fundacja Spełnionych Marzeń oprócz codziennej pracy na oddziałach swoje projekty dedykuje całej dziecięcej społeczności onkologicznej w Polsce poprzez:

  • Międzynarodowe Igrzyska Sportowe „Onko-Olimpiada” –  jedyna  impreza sportowa na świecie, w której udział biorą dzieci i młodzież po przebytej chorobie nowotworowej;
  • Pokazy Mody z udziałem pacjentów oraz znanych i lubianych – prawdziwe święto mody oraz zwycięstwa nad chorobą nowotworową. Na wybiegu pojawiają się podopieczni wraz z gwiazdami;
  • Szpiknikowa Harley’ada Marzeń-  jedyny taki happening w Polsce organizowany wraz z największym Klubem Harley’owców, połączony z rejestracją Dawców Szpiku;
  • Centrum Rehabilitacji Społecznej - to pierwszy w Polsce ośrodek z szerokim wachlarzem zajęć, ukierunkowany na potrzeby osób chorych onkologicznie, dedykowany zarówno dzieciom jak i dorosłym.
mat. prasowe

Za swoją działalność Fundacja została nagrodzona m. in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Uśmiechu, Nagrodą Św. Kamila, Oskarem Polskiej Pediatrii, Złota Perłą Medycyny, Kryształowym Zwierciadłem oraz Orderem Św. Stanisława II Klasy z Gwiazdą.

15 lat działalności Fundacji to kilkanaście tysięcy podopiecznych z całej Polski. To także MILIONY ZAKLĘĆ NA RAKA , które pozwalają małym pacjentom przetrwać trudny okres leczenia i powrócić do normalnego świata pełnego zabaw, uśmiechu i radości z życia.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze