1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Bernhard Schlink "Lektor"

Tytuł zyskał światową sławę dzięki adaptacji filmowej z udziałem gwiazd: Kate Winslet i Ralpha Fiennes’a, ale powieść powstała 10 lat wcześniej. W Polsce obie pozycje pojawiły się prawie równocześnie, wiosną 2009 roku, a dziś, w ramach kolekcji „Zasłuchaj się w Europie”, na rynek trafia audiobook.

„Lektor” opowiada historię nastolatka, który przeżywa romans ze starszą kobietą. W pewnym momencie kochanka znika z życia młodzieńca. Ten odnajduje ją po latach, już jako student prawa, ale okoliczności ponownego spotkania nie mają w sobie nic z dawnego romantyzmu – kobieta jest dawną strażniczką obozów zagłady, sądzoną za zbrodnie wojenne. Wstrząśnięty ciężarem oskarżenia, narrator odwiedza obozowe muzea i bada nazistowskie zbrodnie. Stara się zrozumieć, jak to możliwe, że to ta sama Ona – dla niego kobieta zmysłowa i miłośniczka książek.

Autorem powieści jest Bernhard Schlink, niemiecki pisarz i wykładowca akademicki.  „Lektor” został przełożony na kilkadziesiąt języków i wyróżniony wieloma nagrodami literackimi. Jako pierwszy niemiecki tytuł zajął pierwszą pozycję liście bestsellerów New York Timesa.

Choć tematyka z pewnością nie należy do łatwych, to doskonale zbudowana fabuła bez trudu przykuje uwagę słuchaczy na blisko 5 godzin. Dzięki interpretacji Krzysztofa Banaszyka rozterki i wahania bohatera będą zaś szczególnie poruszające.

„Lektor”, audiobook,  4 godz. 40 min. Audioteka, 2011. 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze