1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Asteriks i Obeliks - Nieustraszeni Galowie wrócili

Asteriks i Obeliks - Nieustraszeni Galowie wrócili

„Jest rok 50 przed narodzeniem Chrystusa. Cała Galia jest podbita przez Rzymian… Cała? Nie! ”. Tymi słowami zaczyna się każda opowieść o bohaterskich wojownikach z galijskiej wioski. Oto oni : Asteriks i jego niezrównany przyjaciel, Obeliks .

Stworzeni przez René Goscinnego (pisarza, znanego też jako ojca „Mikołajka” ) i Alberta Uderzo (rysownika), dali się poznać czytelnikom w październiku 1959 roku na stronach czasopisma „Pilote”. Dwa lata później powrócili w pierwszym tomie komiku „Astérix le Gaulois” ( „Przygody Gala Asteriksa”).

Galowie dzielnie stawiają opór nie tylko rzymskim najeźdźcom, ale także inwazji współczesnych superbohaterów. O sukcesie najlepiej zaświadczą liczby – w ciągu minionego półwiecza przygody dzielnych Galów zostały przetłumaczone na ponad 107 języków i dialektów (nie licząc przekładów pirackich), w tym na łacinę, język pikardyjski i kreolski w dialekcie Wyspy Reunion; łączny nakład sprzedanych egzemplarzy przekroczył 325 mln. ; 7 adaptacji w postaci kreskówek i 3 filmy fabularne; 1,5 mln. gości w podparyskim Parku Asteriksa w 2010 roku…

Na rynku polskim najsłynniejsza seria komiksowa Europy ukazuje się nakładem Wydawnictwa Egmont. W kwietniu br. oficyna rozpoczęła nową edycję komiksów – albumu zyskały nową szatę graficzną, poprawiono kolory plansz i niektórych okładek. Do księgarń trafiły właśnie dwa kolejne tytuły: „ Asteriks i Kleopatra” oraz „Asteriks legionista” (5. i 10. tom). Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że opowieści o nieustraszonych Galach należą do najbardziej znanych w Polsce komiksów – nowy projekt Wydawnicta Egmont jest więc doskonałą okazją do skompletowania kolekcji.

przekład Jarosław Kilian, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2011

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze