1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Rozstanie

Rozstanie

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Niezwykle intensywny dramat, który trzyma w napięciu niczym rasowy thriller. Poruszająca historia rozpadu irańskiej rodziny to film porażający swoją doskonałością. Bez dwóch zdań – arcydzieło!

Simin zostawia dziecko i męża Naadera, by wyjechać do pracy. Do opieki nad chorym na Alzheimera ojcem, Naader wynajmuje opiekunkę. Z czasem zaczyna podejrzewać ją o kradzież i wyrzuca z domu, co wywołuję lawinę dramatycznych zdarzeń.

Asghar Farhadi to w tej chwili jeden z najciekawszych światowych twórców. Całkiem niedawno zasłynął znakomitym thrillerem „Co wiesz o Elly?”, który pokazał kino irańskie z zupełnie innej, bardziej zachodniej perspektywy. Tym razem  stworzył dzieło skończone, pełne, bezbłędne, takie które zachwyca precyzją kompozycji. Reżyser opowiada o tylu ważnych sprawach ( poczynając od społecznych, poprzez psychologiczne, a na religijnych kończąc) i robi to w tak porywający sposób, że widz od pierwszych do ostatnich sekund seansu siedzi w kinie dosłownie wbity w fotel!  I co ważne, nie ma się poczucia przeładowania ilością problemów, jakie Farhadi porusza. Dramat rodzinny z czasem przeradza się w większą historię z elementami filmu psychologicznego i rasowego thrillera. Twórca mówi o sprawach, które spotkać mogą właściwie każdego z nas, i wszyscy jesteśmy w stanie identyfikować się z bohaterami. Zabiera głos na temat sytuacji kobiet w irańskim społeczeństwie, roli, jaką odgrywa tam religia, ale bliski jest tak przyziemnym sprawom, jak funkcjonowanie ludzi w ich codziennym życiu.

„Rozstanie” nie ma ani jednego słabego punktu! Zachwyca doskonałą reżyserią, mistrzowsko rozpisanym scenariuszem i wspaniałym aktorstwem dosłownie całej obsady – od ról pierwszoplanowych po epizodyczne. Nie ma tu żadnych przestojów fabularnych, dwugodzinny seans mija niepostrzeżenie. To obraz, który na długo zostaje w pamięci i po seansie chce się go zobaczyć raz jeszcze.

„Rozstanie” Farhadiego to po prostu jeden z najlepszych filmów co najmniej ostatnich 10 lat! Pozycja obowiązkowa dla każdego!

Jodaeiye Nader az Simin, Iran 2011, reż. Asghar Farhadi, wyk. Peyman Moaadi, Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini, dystr. Gutek Film 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze