1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Orly Castel - Blomm „Tekstylia”

Orly Castel - Blomm „Tekstylia”

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Współczesny Izreael, choć jako temat aktualności ze świata prawie nie schodzi z pasków depesz, pozostaje dla nas mało znany. Jakiś mur… strefa okupowana…. Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie… kosmetyki z Morza Martwego…

A literatura?  Mimo że Izrael był honorowym gościem targów książki w Warszawie, nawet bardziej wyrobiony czytelnik rzadko potrafi przywołać innych pisarzy niż Amos Oz i Etgar Keret.

Dobrze więc, że Wydawnictwo Świat Książki sięga po coś nowego. Mimo że „Tekstylia” nie pozwolą uzupełnić braków wiedzy ogólnej o Bliskim Wschodzie, to pokazują próbkę twórczości autorki nietłumaczonej dotychczas na polski. (Autorki ważnej, w 1999 r. uznanej za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet Izraela). Pisarka przybliża nam historię zamożnej rodziny Gruberów, którą tworzą: przedsiębiorcza matka, ojciec-sfrustrowany naukowiec, córka w toksycznym związku i syn w trakcie służby wojskowej. Zbiorowisko typów ludzkich, które można znaleźć w każdym zakątku ziemi, opisane kpiąco, miejscami szyderczo, bezlitośnie. I tylko minus dla oficyny za braki edytorskie – kilka przypisów ułatwiłoby lekturę.

Wydawnictwo Świat Ksiązki, 2011

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze