1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wystawa Tomasza Gudzowatego w Starej Galerii ZPAF

Wystawa Tomasza Gudzowatego w Starej Galerii ZPAF

Tomasz Gudzowaty, Stara Galeria ZPAF
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oraz Związek Polskich Artystów Fotografików zapraszają 6 lutego na wernisaż wystawy Tomasza Gudzowatego Beyond the body, zorganizowanej z okazji wręczenia mu nagrody ZAIKS-u 2011 w dziedzinie sztuk wizualnych.

Wystawa jest autorskim wyborem Tomasza Gudzowatego, przeglądem jego twórczości z ostatnich lat. To kolejna odsłona wieloletniego projektu fotograficznego Tomasza Gudzowatego. Całość będzie się składała z czterdziestu esejów poświęconych różnym sportom, głównie etnicznym i tradycyjnym, ale także dyscyplinom należącym do współczesnej kultury wielkomiejskiej. Wspólnym mianownikiem jest wizja sportu jako aktywności w równym stopniu fizycznej i duchowej, kształtującej życie jednostek i społeczności, często objawiającej się w wymiarze rytualno-religijnym. W świecie zdominowanym przez media, w którym główną, a często jedyną miarą wartości podejmowanego wysiłku jest popularność, Tomasz Gudzowaty ukazuje nieznane oblicza sportu i nowe sposoby ich wizualnej reprezentacji.

Pierwszy szerszy wybór fotografii sportowej Tomasza Gudzowatego, zatytułowany Sports Features, był pokazywany do roku 2007 w Warszawie, Opolu, Lille i Sztokholmie, a w nieco zmienionej formie także w Arles i Pradze. Obecna wystawa, której premiera odbyła się w Budapeszcie we wrześniu 2011, zawiera zdjęcia zrealizowane w latach 2008-2010 i do tej pory nie prezentowane w Polsce.

Tomasz Gudzowaty ur. 1971 r. jest laureatem nagrody w dziedzinie sztuk wizualnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS  za swoje osiągnięcia na polu fotografii. Jest najbardziej utytułowanym polskim fotografikiem, wielokrotnym laureatem tak prestiżowych konkursów fotograficznych jak World Press Photo,  Pictures of the Year i NPPA Best of Photojournalism czy polskich Grand Press Photo oraz WBK. Jest autorem wielu wystaw i wydawnictw albumowych.   Jego szczególnym zainteresowaniem cieszą się sporty peryferyjne, nietypowe lub w inny sposób wykraczające poza główny nurt. Artysta jest również aktywnym organizatorem i inspiratorem wydarzeń fotograficznych. W powstałej z jego inspiracji Yours Gallery organizowane były  wystawy światowych sław fotografii, warsztaty i spotkania młodych twórców.

Wernisaż wystawy 6 lutego 2012 o godzinie 18.00 roku z udziałem artysty

Wystawa czynna 06.02 - 02.03 codziennie w godz. 14.00-18.00 Patroni medialni: wystawy: artinfo, fotopolis.pl, fotografiakolekcjonerska.pl

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze