1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Noc Księgarń - największe wydarzenie literackie tej jesieni

Noc Księgarń - największe wydarzenie literackie tej jesieni

Jednym z gości tegorocznej Nocy Księgarń będzie Zygmunt Miłoszewski. (Fot. Karolina Zajączkowska)
Jednym z gości tegorocznej Nocy Księgarń będzie Zygmunt Miłoszewski. (Fot. Karolina Zajączkowska)
Ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty i warsztaty - przed nami Noc Księgarń, wielkie święto księgarń i czytelników. Z wyjątkiem nocnej sprzedaży książek, tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się całkowicie w formie wirtualnej.

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal literacki organizowany od jesieni 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Pierwsza edycja wydarzenia przyciągnęła tłumy czytelników, którzy po zmroku odwiedzili ponad 100 księgarń w całej Polsce. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju, tegoroczna Noc Księgarń (z wyjątkiem nocnej sprzedaży książek) w całości przenosi się do sieci. Od 15 do 17 października będzie można zatem odwiedzić księgarnie po zmroku oraz wziąć udział w specjalnym cyklu wydarzeń internetowych. Na uczestników festiwalu czekają transmisje spotkań autorskich, podcasty literackie, wykłady i warsztaty, konkursy, quizy, specjalne produkcje filmowe oraz wystawy.

Plakat Nocy Księgarń autorstwa Igora Kubika Plakat Nocy Księgarń autorstwa Igora Kubika

Podobnie jak w ubiegłym roku, w tegorocznej edycji Nocy Księgarń wezmą udział cenieni autorzy, artyści oraz twórcy książki dziecięcej. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia gośćmi księgarzy będą m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Szamałek, Jacek Galiński, Wojciech Chmielarz, Zyta Rudzka, Dorota Masłowska, Kamil Janicki, Wojciech Drewniak (Historia bez cenzury), Marcin Świetlicki, Agata Passent, Ryszard Koziołek, Mariusz Czubaj, Marcel Woźniak, Karolina Sulej, Zośka Papużanka, Aneta Jadowska, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg, Daniel de Latour.

Literackim patronem tegorocznej edycji wydarzenia będzie Leopold Tyrmand. Z tej okazji program festiwalu otworzy spotkanie z Marcelem Woźniakiem, biografem autora “Złego”.

Program Nocy Księgarń 2020 uzupełni także specjalny blok wydarzeń o tematyce ekologicznej. Będą to m.in. spotkania z naukowcami, warsztaty ekologiczne, wystawa instrumentów z recyklingu czy koncert zespołu Czereśnie.

Podczas Nocy Księgarń można również robić zakupy w księgarniach stacjonarnych. Przez trzy wieczory (15-17 października) w księgarniach będzie też możliwość zakupów zdalnych - przez telefon czy Facebooka. Festiwalowi towarzyszy bowiem druga odsłona kampanii Książka na telefon, która zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach. Więcej informacji na stronie ksiazkanatelefon.pl.

Ze względu na rozwój pandemii, niebezpiecznej przede wszystkim dla osób w podeszłym wieku, tegorocznej edycji Nocy Księgarń będzie towarzyszyć także akcja #KsiążkaDlaSeniora. Dystrybutor książek OSDW Azymut, organizator wydarzenia, przekaże w tym czasie seniorom 100 książek wydawanych w serii Wielkie Litery, specjalnym formacie książek z dużą czcionką dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących. Szczegóły specjalnej akcji konkursowej zostaną udostępnione 14 października na stronie nocksiegarn.pl.

Informacje o transmisjach i wydarzeniach online są aktualizowane na bieżąco na stronach księgarń i wydarzeń na Facebooku. Szczegółowy program Nocy Księgarń dostępny jest również na stronie nocksiegarn.pl.

Przed wybraniem się do księgarni na zakupy po zmroku zalecamy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie nocksiegarn.pl/covid19/. Księgarnie biorące udział w drugiej edycji Nocy Księgarń są zobowiązane do przestrzegania reżimu sanitarnego zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze