1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Dla Was - wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi

Dla Was - wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi

W jeszcze większym stopniu niż zazwyczaj ta wystawa została stworzona z myślą o publiczności. Specjalnie DLA WAS prezentujemy dzieła sztuki, które w szczególny sposób uzupełniają i rozwijają naszą Kolekcję Sztuki XX i XXI w.

Tytułowy zwrot "Dla was"  stanowi odwrócenie tytułu jednej z prac prezentowanych na wystawie. Monica Bonvicini w instalacji świetlnej "Not for you" eksponuje siłę zdecydowanej, a jednocześnie wieloznacznej, odmowy. Na przekór tej asertywności, a dzięki swojej atrakcyjnej formie, praca ta przyciąga wzrok i przykuwa uwagę, stając się swoistym znakiem zachęty. Odmowa zawarta w treści zostaje odwrócona w blasku formy.

Wystawa jest uzupełnieniem i rozwinięciem stałej ekspozycji, w której Kolekcja Sztuki XX i XXI w. odwołuje  się do kluczowych doświadczeń ludzi ostatnich czasów. W kolekcji Muzeum Sztuki znajdą się dzieła stanowiące konfrontację z doświadczeniami, które dają się scharakteryzować przez trzy słowa: starcia, odwrócenia, nadzieje.

Starcia — określają zaangażowanie sztuki w najbardziej istotne napięcia i konflikty zrodzone przez dramatyczne transformacje ekonomiczne, społeczne i polityczne ostatnich czasów. Odwrócenia — określają strategie działania artystów próbujących realizować politykę sztuki jej bezbronnymi, ale nie bezskutecznymi, środkami. Nadzieje — określają cel artystycznego zaangażowania, wiążąc twórczość z próbą zmiany na lepsze.

Wystawa DLA WAS stanowi zaproszenie do udziału w starciach sztuki, przynoszących nadzieje pozytywne zmiany dokonujących się przez mniej lub bardziej radykalne odwrócenia. Te ostatnie są kluczowe, gdyż łączą się z przewrotnością, która czyni sztukę tak intrygującą.

Artyści: Monica Bonvicini, Angelika Fojtuch, Tamás Kaszás, Zofia Kulik, Grigor Khatchatrian, Adrian Paci, Ewa Partum,  Ali Kazma, Mladen Stilinović, Janek Simon, Paulina Ołowska, Haegue Yang, Thea Djordjadze, Ján Mančuška, Johanna Billing, Teresa Tyszkiewicz, Zoran Todorović, Robert Maciejuk, Katarina Zdjelar.

Muzeum Sztuki w Łodzi, 13 stycznia 2012 – 22 kwietnia 2012

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze