1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Seriale obyczajowe – najlepsze produkcje polskie i zagraniczne

Seriale obyczajowe – najlepsze produkcje polskie i zagraniczne

Kadr z serialu "Sex Education" (Fot. materiały prasowe Netflix)
Niektóre seriale obyczajowe potrafią zaciekawić nawet najbardziej wymagającego widza. Wśród najpopularniejszych i najciekawszych pozycji znajdują się zarówno te o tematyce politycznej, historycznej i z kryminalnymi zagadkami w tle. Oto najciekawsze polskie i zagraniczne seriale obyczajowe.

Najlepsze seriale obyczajowe

„Chirurdzy”

Jeden z najciekawszych seriali obyczajowych w historii telewizji, który trzyma przed telewizorami od lat miliony widzów. Obecnie na ekrany trafić ma... 18 sezon! Serial ukazujący realia pracy lekarzy w jednym ze szpitali w Seattle to jeden z najbardziej wzruszających obrazów telewizyjnych, którego główną osią wydarzeń jest życie Meredith - córki wybitnej lekarki, której losy poznajemy w momencie, gdy dołącza do szpitala jako stażystka. „Chirurdzy” zasłynęli jednak nie tylko niesamowitymi postaciami (oprócz Meredith początkowo poznajemy także innych stażystów i lekarzy - zdecydowaną i pewną siebie Christinę, delikatną i wrażliwą Izzie, czy obiekt westchnień Meredith, cenionego lekarza Dereka. W rankingu na najlepsze seriale obyczajowe „Chirurdzy” zasługują na wysokie miejsce także ze względu na niezwykłe historie, które towarzyszą nam praktycznie w każdym odcinku. To, czego z pewnością nauczył nas ten serial to pewność, że nic nie jest tu stałe i niezmienne, a główni bohaterowie doświadczają wyjątkowo różnych i niespodziewanych sytuacji.

„Rodzina Soprano”

Opowieść o fikcyjnej włosko-amerykańskiej rodzinie, na czele której stoi mafijny boss stała się jedną z ulubionych historii widzów na całym świecie. Tony Soprano stara się połączyć życie pełne przelewu krwi i dramatycznych wydarzeń z rodzinnym życiem jako mąż i ojciec dwójki dzieci. Prawdziwe problemy zaczynają się jednak w momencie, gdy zdesperowany Tony zaczyna szukać pomocy u psychiatry - dr Jennifer Melfi. "Rodzina Soprano" jest jednym z najchętniej oglądanych seriali obyczajowych, który doczekał się również wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

„Stulecie Winnych”

Jeden z najpopularniejszych polskich seriali obyczajowych powstały na podstawie trylogii autorstwa Ałbeny Grabowskiej pod tym samym tytułem. „Stulecie Winnych” to opowieść o rodzinie pochodzącej z podwarszawskiego Brwinowa, którą poznajemy tuż przed wybuchem I wojny światowej. Losy rodziny wplecione są w dalsze wydarzenia historyczne i polityczne XX wieku, które śledzimy w zasadzie poznając życiorysy kolejnych pokoleń członków rodziny Winnych.

„Dr House”

„Dr. House” to jeden z najsłynniejszych serialu obyczajowych wszech czasów, który trzeba poznać. Tytułowy dr House to postać kontrowersyjna - cyniczny, sypiący szowinistycznymi i niekulturalnymi żartami, ze średnim emocjonalnym zaangażowaniem w życie pacjentów, lubiący manipulować otoczeniem, o surowym wyglądzie. Mimo to House to genialny lekarz, który przenikliwymi oczami jest w stanie odgadnąć nawet najbardziej zawiłe przypadki medyczne. Przez lata na antenie telewizji, dr House prowokował, irytował i bawił miliony ludzi na całym świecie (serial znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa jako najchętniej oglądany serial w historii).

Najlepsze seriale obyczajowe na Netflixie

„House of Cards”

Serial z gatunku dramatu politycznego, który ukazuje pełną intryg drogę małżeństwa Underwood prowadzącą do objęcia urzędu Prezydenta Stanów Zjednoczonych. „House of Cards” to zdecydowanie obraz dla tych, którzy lubią polityczne niuanse, nieczyste zagrywki i fabularne zagadki. W trakcie emisji serial stanowił komentarz do ówczesnych wydarzeń politycznych i przedstawiał najważniejsze motywy, z którymi borykały się wówczas państwa. Frank Underwood stał się zresztą w pewnym sensie jednym z najpopularniejszych antybohaterów serialowych, którego przeróżne wcielenia wzbudzają w widzu niepokój i zatrważają z odcinka na odcinek. „House of Cards” to jeden z najlepszych seriali, które obejrzycie na platformie Netflix.

„Sex Education”

„Sex Education” po premierze ogłoszono najlepszym serialem, który powinno obejrzeć każde dziecko, nastolatek i dorosły, jeśli chce się dowiedzieć o tym, jak to jest mierzyć się z emocjami i całym spektrum społecznych oczekiwań w okresie dojrzewania. Choć dorosłym może się wydawać, że wszystko na ten temat wiedzą, okazuje się, że nawet najwięksi specjaliści w temacie nie są w stanie przewidzieć wszelkich scenariuszy i postawić się w sytuacji osób przeżywających coś w innych czasach i sytuacjach. „Sex Education” to historia samotnej matki, seksuolożki, która stara się zbudować relacje z dorastającym synem. On zaś to bohater niejednoznaczny - z jednej strony nieśmiały, z drugiej niezwykle otwarty, wyrozumiały i pragnący czułości. W szkole, do której uczęszcza on i jego rówieśnicy doświadczają zaś przeróżnych wydarzeń - często wstydliwych, żenujących, dziwnych, nieznanych. Serial w niezwykle ciekawy, niekiedy zabawny sposób pokazuje wiele aspektów dorastania, poznawania swoich potrzeb i zdobywania wiedzy - także tej seksualnej. Na Netflixie we wrześniu pojawi się już trzeci sezon serialu.

„Downtown Abbey”

Jeden z najciekawszych seriali obyczajowych, który znajdziecie obecnie również w ofercie Netflixa. „Downtown Abbey” to serial kostiumowy śledzący losy mieszkańców dworu Downtown Abbey, którego akcja zaczyna się od druzgocącej dla lorda Granthama i jego żony wiadomości o śmierci ich niedoszłego zięcia oraz spadkobiercy Patricka. Serial rozgrywa się w burzliwych czasach dla Wielkiej Brytanii, dla których tłem są losy szlachty oraz służby żyjących w jednym z wielu angielskich dworów. Serial ukazuje naprawdę ciekawy obraz familijnych intryg, nieziemskich pałaców i rezydencji oraz nadchodzących zmian społeczno-politycznych.

„Gambit królowej”

Hit Netflixa z zeszłego roku, który okazał się najchętniej oglądamy serialem w historii platformy. „Gambit królowej” to naprawdę ciekawy i dobry serial obyczajowy opowiadający historię Beth Harmon - sieroty, która odkrywa w sobie nieprzeciętny talent do szachów. Początkowo jej jedynym nauczycielem, który pozwala rozwijać dziewczynie pasję jest woźny, który szybko zauważa, że Beth to niezwykły umysł. Z czasem dziewczyna zaczyna udawadniać i innym, że jej zdolności są niepowtarzalne, co z kolei wiąże się z coraz większym ciężarem psychicznym. „Gambit...” to nie tylko ciekawa historia samej głównej bohaterki, ale również interesujący aspekt podbijania konserwatywnego i zdominowanego przez mężczyzn środowiska.

„Rojst”

Choć to serial typowo kryminalny, nie sposób nie wymienić go także i w tym zestawieniu. „Rojst”, który właśnie doczekał się drugiego sezonu dostępnego na Netflixie to jeden z bardziej wciągających polskich seriali obyczajowych. Pierwszy sezon osadzony w ponurych realiach PRL-u to tajemnica morderstwa jednego z partyjnych działaczy i prostytutki, która przyciąga uwagę dwóch dziennikarzy - w tych rolach znakomici Dawid Ogrodnik i Andrzej Seweryn. W drugim sezonie w niewielkim polskim miasteczku owianym ciągłymi tajemnicami i powrotami do niewygodnej przeszłości pojawia się nowa bohaterka - policjantka przysłana ze stolicy, która angażuje się w kolejną dramatyczną zbrodnię - utonięcie młodego chłopca.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze