1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Retro
  4. >
  5. Narcyza Żmichowska - mentorka młodych kobiet, które marzyły o niezależności

Narcyza Żmichowska - mentorka młodych kobiet, które marzyły o niezależności

(Fot. Piotr Mecik Rep.Piotr Mecik / Forum)
(Fot. Piotr Mecik Rep.Piotr Mecik / Forum)
Narcyza Żmichowska, urodzona 4 marca 1819 roku w Warszawie, była jedną z najbardziej niezwykłych kobiet XIX wieku. Jej życie i twórczość stanowią inspirację dla wielu pokoleń Polek, które dążyły do samorealizacji i niezależności. Przez lata jej dorobek bywał zapomniany, lecz dziś, gdy świat coraz bardziej otwiera się na głos kobiet, postać Żmichowskiej odzyskuje należne jej miejsce w historii polskiej literatury i feminizmu.

Narcyza przyszła na świat jako dziesiąte dziecko Jana Żmichowskiego i Wiktorii z Kiedrzyńskich. Niestety, jej matka zmarła kilka dni po porodzie, co sprawiło, że dziewczynka wychowywała się pod opieką krewnych na Podlasiu. Już od najmłodszych lat wykazywała niezwykłą inteligencję i chęć zdobywania wiedzy. Uczyła się w pensji Zuzanny Wilczyńskiej, a następnie w Instytucie Guwernantek w Warszawie, gdzie jej nauczycielką była Klementyna z Tańskich Hoffmanowa. Jednakże Narcyza krytycznie oceniała metody nauczania Hoffmanowej, co świadczyło o jej niezależnym myśleniu i odwadze w wyrażaniu własnych opinii.

Żmichowska należała do grona kobiet, które nie godziły się na podporządkowanie konserwatywnym zasadom narzucanym przez społeczeństwo. W tamtych czasach edukacja dziewcząt ograniczała się głównie do nauki prowadzenia domu i zajmowania pozycji pomocniczej względem mężczyzn. Narcyza natomiast dążyła do zdobycia wykształcenia na poziomie równym mężczyznom, co było odważnym krokiem w kierunku emancypacji.

Wyjazd do Paryża

W 1838 roku Żmichowska podjęła pracę jako guwernantka w rodzinie hrabiów Zamoyskich. Wyjazd z nimi do Paryża okazał się przełomowy w jej życiu. Tam spotkała swojego brata Erazma, emigranta po powstaniu listopadowym, którego lewicowe poglądy wywarły na nią znaczący wpływ. Pod jego kierunkiem rozpoczęła studia w paryskiej Bibliotece Narodowej, zgłębiając dzieła takich filozofów jak Leibniz, Fichte, Kant czy Schelling. Jako jedna z pierwszych kobiet uczęszczała na posiedzenia Akademii Francuskiej, co świadczyło o jej determinacji w dążeniu do wiedzy i równouprawnienia.

Pobyt w Paryżu nie tylko poszerzył jej horyzonty intelektualne, ale również otworzył oczy na nierówności społeczne. Wróciwszy do Polski w 1839 roku, Narcyza zaangażowała się w działalność konspiracyjną, wspierając ruchy niepodległościowe. Jej odwaga i zaangażowanie doprowadziły do aresztowania w 1849 roku i półtorarocznego pobytu w więzieniu w Lublinie. Choć warunki więzienne były ciężkie, Żmichowska wykorzystała ten czas na refleksję i dalsze rozwijanie swoich idei.

Narcyza Żmichowska i „entuzjastki”

Żmichowska była prekursorką feminizmu w Polsce. Wokół niej skupiało się grono młodych kobiet, zwanych "entuzjastkami", które dążyły do samorealizacji i edukacji. Narcyza podkreślała znaczenie niezależności kobiet, zachęcając je do zdobywania wiedzy i samodzielności. Jej słowa: "Uczcie się, jeśli możecie; umiejcie, jeśli potraficie i myślcie o tym, żebyście same sobie wystarczyły, bo w razie potrzeby nikt na was z opieką i wsparciem nie czeka" pozostają aktualne do dziś.

Czytaj także Zuzanna Ginczanka. Tragiczne losy młodej poetki

Narcyza Żmichowska – „Poganka”

Żmichowska była także pisarką. Jako "Gabryella" publikowała utwory, które wyprzedzały swoją epokę. Jej najbardziej znanym dziełem jest powieść "Poganka" z 1846 roku. Jest to opowieść, która w subtelny sposób analizuje uczucia i relacje międzyludzkie, poruszając także tematykę emancypacji kobiet. To właśnie w "Pogance" autorka odważnie zadaje pytania o to, co czyni człowieka wolnym i jak kobieta może realizować swoje pragnienia w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Powieść, choć doceniana przez współczesnych, wzbudziła kontrowersje swoją śmiałą tematyką.

Narcyza nie ograniczała się jedynie do literatury. Była również nauczycielką i mentorką dla młodych kobiet. Jej misją było nie tylko kształcenie, ale przede wszystkim budowanie poczucia własnej wartości u swoich uczennic. Zrozumiała, że kluczem do prawdziwej wolności jest nie tylko wiedza, ale także wiara w siebie i swoje możliwości. To dlatego Narcyza przez całe życie inspirowała kobiety, by dążyły do pełnej niezależności – emocjonalnej, intelektualnej i finansowej.

Choć Żmichowska działała w trudnych czasach, kiedy miejsce kobiet było jasno określone przez społeczeństwo, udało jej się przełamać wiele barier. Jej życie to historia odwagi, pasji i niezłomności w walce o lepsze jutro – nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich kobiet. Zmarła 25 grudnia 1876 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które inspiruje do dziś.

Dlaczego warto pamiętać o Narcyzie Żmichowskiej?

Ponieważ była kobietą, która udowodniła, że nawet w najbardziej konserwatywnym społeczeństwie można walczyć o swoje prawa i realizować marzenia. Jej odwaga, determinacja i miłość do wiedzy to wartości, które nie straciły na aktualności. Życie Narcyzy przypomina nam, że każda kobieta ma w sobie potencjał do zmieniania świata – wystarczy, że uwierzy w siebie i nie pozwoli, by cokolwiek ją ograniczało.

Artykuł powstał w ramach patronatu „Zwierciadła” nad projektem Herstory organizowanym przez HISTORY Channel na podstawie publikacji:

- Narcyza Żmichowska w Baza Kobiet Muzeum Historii Kobiet
- Narcyza Żmichowska w Culture.pl
- Narcyza Żmichowska w ciekaowstkihistoryczne.pl

Herstory to projekt zainaugurowany w marcu 2023 roku. Telewizja HISTORY Channel chce opowiadać historie inspirujących Polek, o których do tej pory nie mówiło się wystarczająco dużo. Wśród bohaterek akcji są wybitne sportowczynie i artystki, odważne żołnierki, które udając mężczyzn, ruszały na front, a także niezłomne dziennikarki i reportażystki, które walczyły o równość.

W ramach Herstory zaplanowany jest cały wachlarz aktywności, m.in. scenariusze lekcji dla szkół i konkurs dla studentów i studentek szkół wyższych. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, finałem będzie aukcja charytatywna organizowana we współpracy z Domem Aukcyjnym DESA Unicum. Pod młotek trafią dzieła sztuki poświęcone bohaterkom Herstory i stworzone przez polskie artystki. Zebrane środki zostaną przekazane na budowę pierwszego w Polsce Muzeum Historii Kobiet. Podczas pierwszej edycji projektu udało się zebrać 110 tys. zł!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze