Filmy z jego udziałem stanowią przyjemność dla oka i duszy, a cała filmografia zachwyca różnorodnością. Komedia romantyczna, musical, thriller, dramat – żaden gatunek nie jest mu obcy. Z okazji 41. urodzin jednego z najprzystojniejszych aktorów Hollywood przypominamy najlepsze filmy, w jakich grał.
Zaczynał jako dziecięca gwiazda w programie „Klub Myszki Miki”. Później występował w serialach, a jego pierwszą filmową rolą była kreacja żydowskiego neonazisty w „Fanatyku” (2001). Od lat uznawany jest za jednego z najprzystojniejszych aktorów Hollywood, ale nie należy do tych, których łatwo można zaszufladkować. Kanadyjska gwiazda kina konsekwentnie kieruje swoją karierą, wybierając różnorodne wyzwania aktorskie. Widzieliśmy go już w komediach romantycznych, dramatach, thrillerach, filmach akcji, a nawet musicalu. Jego filmografia naprawdę robi wrażenie. W ten sposób Ryan Gosling kształtuje swoją pozycję aktora wszechstronnie uzdolnionego, nie tylko aktora z ładną buzią. Świadczą o tym m.in. dwie nominacje do Oscara, które ma na swoim koncie. Wciąż pozostaje jednak bez statuetki. To oznacza, że ciągle nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Z okazji urodzin aktora przypominamy najlepsze filmy z jego udziałem.
W 2011 roku Ryan Gosling wystąpił w aż trzech filmach: dramacie politycznym „Idy marcowe”, filmie akcji „Drive” oraz komedii romantycznej „Kocha, lubi, szanuje”, w której zagrał etatowego uwodziciela. Jako Jacob Palmer – mężczyzna, który może mieć każdą kobietę – przywraca męskość Calowi Weaverowi (Steve Carell). Uczy go odpowiednio się ubierać, zaczynać rozmowę i zapraszać dziewczyny do domu. „Być może znaleźliśmy następnego George’a Clooneya” – pisał o Goslingu „The Washington Post”. Rola nie tylko ujawniła talent komediowy aktora, ale również zapewniła mu nominację do Złotego Globu.
Kadr z filmu „Kocha, lubi, szanuje”, reż. Glenn Ficarra, John Requa, 2011 (For. Mary Evans Picture Librar/Forum)
„Szkolny chwyt” z 2006 roku to zdecydowanie jeden z najważniejszych filmów w karierze Ryana Goslinga. Za rolę Dana Dunne’a, nauczyciela uzależnionego od narkotyków, kanadyjski aktor otrzymał pierwszą w swoim życiu nominację do Oscara dla najlepszego aktora, stając się tym samym jednym z najmłodszym z nominowanych do tej nagrody.
Kadr z filmu „Szkolny chwyt”, reż. Ryan Fleck, 2006 (Fot. Silverwood Films/Entertainment Pictures/Forum)
Rola w romantycznym musicalu Damiena Chazelle’a „La La Land” przyniosła aktorowi drugą nominację do Oscara i statuetkę Złotego Globu. Ryan Gosling gra w nim muzyka jazzowego Sebastiana, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Na ekranie towarzyszy mu Emma Stone jako Mia, początkująca aktorka, która w oczekiwaniu na swoją życiową szansę pracuje jako kelnerka. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają.
Kadr z filmu „La La Land”, reż. Damien Chazelle, 2016 (Fot. BEW Photo)
„Drive” to ociekające adrenaliną, wyrafinowane wizualnie love story. Ryan Gosling gra tu chłopaka, który za dnia pracuje jako kaskader, a nocą wynajmuje się jako kierowca gangsterów. Jest niedostępny, skryty i zdystansowany wobec samego siebie. Pewnego dnia bohater zakochuje się w pięknej Irene (Carey Mulligan). Miłość do dziewczyny rozpęta jednak wokół niego prawdziwe piekło. Choć był to pierwszy film akcji w karierze Goslinga, aktor wspiął się w nim na wyżyny swoich umiejętności. „Nie można się oprzeć porównaniu jego stylu do stylu Marlona Brando” – pisał „The Wall Street Journal”.
Kadr z filmu „Drive”, reż. Nicolas Winding Refn, 2011 (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)
Dzięki głównej roli w „Pamiętniku”, filmowej adaptacji powieści Nicholasa Sparksa, Ryan Gosling zdobył uznanie krytyków i publiczności. Na planie partnerowała mu Rachel McAdams, z którą początkowo nie pracowało mu się najlepiej. „To było dziwne doświadczenie, tworzyć historię miłosną i w żaden sposób nie dogadywać się ze swoim partnerem” – zdradził po latach. W pewnym momencie aktor poprosił nawet reżysera, aby przyprowadził kogoś innego na ujęcia poza kamerą, ponieważ uważał, że McAdams nie chce współpracować. O dziwo, po zakończeniu zdjęć, para aktorów zaczęła się spotykać. Kreację Goslinga nagrodzono natomiast czteroma statuetkami Teen Choice Awards oraz MTV Movie Award.
Kadr z filmu „Pamiętnik”, reż. Nick Cassavetes, 2004 (Fot. Newline Cinema/Entertainment Pictures/Forum)
W 2007 roku Ryan Gosling wystąpił u boku Anthony’ego Hopkinsa w thrillerze „Słaby punkt”. Początkowo aktor odrzucił rolę, jednak zmienił zdanie, gdy Hopkins podpisał kontrakt. Przygotowując się do roli, śledził prawników i obserwował rozprawy sądowe. Jako młody prokurator oskarżający mężczyznę, który z zimną krwią zastrzelił żonę, wypadł niezwykle przekonująco. Międzypokoleniowy duet aktorski wypełnia ekran wybuchową mieszanką zawodowej i osobistej charyzmy. Trzeba przyznać, że oglądanie weterana kina, Hopkinsa, w pojedynku z jednym z najlepszych hollywoodzkich aktorów to czysta przyjemność.
Kadr z filmu „Słaby punkt”, reż. Gregory Hoblit, 2007 (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
W filmie „Drugie oblicze” w reżyserii Dereka Cianfrance’a Ryan Gosling zagrał Luke’a, motocyklistę-kaskadera, który napada na banki, aby zapewnić godny byt swemu nowo narodzonemu synowi. Gdy los zetknie go z młodym policjantem (Bradley Cooper), ich brutalna konfrontacja zmieni się w pełną napięcia, wielopokoleniową relację. Aktor opisał udział w filmie jako jedno z najlepszych doświadczeń w swojej karierze.
Kadr z filmu „Drugie oblicze”, reż. Derek Cianfrance, 2012 (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum)