1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy z Cannes, Wenecji i Berlina, retrospektywa Jana Peszka i Gianfranco Rosiego – znamy program BNP Paribas Dwa Brzegi

16. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi otworzy polska premiera „Corsage”. (Fot. materiały prasowe)
Przedstawiamy szczegóły programu 16. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Festiwal otworzą i zamkną polskie premiery filmów nagrodzonych w Cannes – „Corsage” i „The Eight Mountains”, a bohaterami retrospektyw będą wybitny aktor Jan Peszek i uznany włoski dokumentalista Gianfranco Rosi.

16. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi otworzy polska premiera filmu „Corsage” z nagrodzoną w Cannes Vicky Krieps w roli cesarzowej Sissi – portret kobiety walczącej o prawo do zrzucenia, w przenośni i dosłownie, gorsetu kulturowego i obyczajowego. Natomiast na koniec zobaczymy polską premierę filmu „The Eight Mountains” wyróżnionego w Cannes nagrodą jury. Rozgrywająca się na przestrzeni trzech dekad poruszająca historia przyjaźni z Alessandro Borghim i Lucą Marinellim pokazuje, czym jest przywiązanie do miejsca pochodzenia, miłość i strata.

Świat pod namiotem – filmy z Cannes, Wenecji i Berlina

W sekcji „Świat pod namiotem” będzie można zobaczyć najważniejsze filmy z Cannes, Wenecji czy Berlina oraz intrygujące polskie kino. W programie znalazły się m.in. premierowo pokazywane w Polsce: wyjątkowy dokument o księżnej Dianie „Diana. The Princess”, nagrodzony w Cannes „Piękny poranek” z Leą Seydoux oraz wyróżniony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Alcarràs”. Nie zabraknie też prezentowanego w Cannes filmu „Baby Broker”, najnowszego dzieła Hirokazu Koreedy, reżysera nagrodzonych Złotą Palmą i nominowanych do Oscara „Złodziejaszków”, a także interesującego debiutu „Braty” Marcina Filipowicza oraz pokazywanego w Berlinie dokumentu przyrodniczego „Serce dębu”.

Jan Peszek i Gianfranco Rosi

Gościem specjalnym w cyklu „I Bóg stworzył aktora” będzie Jan Peszek. Ten wyjątkowy, oryginalny aktor teatralny, filmowy, reżyser i pedagog spotka się z publicznością podczas Lekcji kina i w monodramie „Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”. Spektakl odbędzie się na zamku w Kazimierzu. Bohaterem retrospektywy reżyserskiej będzie natomiast włoski dokumentalista Gianfranco Rosi, autor nagrodzonej Złotym Lwem w Wenecji „Rzymskiej aureoli” i wyróżnionego Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Ognia na morzu”. Te dwa filmy i „Notturno” będzie można obejrzeć na BNP Paribas Dwa Brzegi.

Zaplanowano również Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych z 20 polskimi i zagranicznymi filmami. Po każdym bloku odbędą spotkania z twórcami. W jury zasiądą aktorka Julia Wyszyńska, reżyserka filmów dokumentalnych Lidia Duda oraz krytyk filmowy, dziennikarz i redaktor naczelny serwisu Filmweb Michał Walkiewicz.

Goście i wydarzenia

Do Kazimierza Dolnego przyjedzie również wielu gości. Wśród zaproszonych osobistości znaleźli się m.in. Maciej Stuhr, Agata Buzek, Wojciech Marczewski, Aleksandra Terpińska, Anna Kazejak, Marcin Bortkiewicz, Bartosz Blaschke i Michał Sikorski. Pokazy filmowe, spotkania i wydarzenia jak zawsze będą relacjonowane w festiwalowym magazynie „Głos Dwubrzeża”, który będzie się ukazywać codziennie – w wersji drukowanej, dostępnej w Kazimierzu Dolnym, oraz online, na stronie internetowej.

W tym roku główne festiwalowe lokalizacje to:

  • Miasteczko festiwalowe – ul. Szkolna 1
  • Kino Lubelskie – ul. Szkolna 1 (projekcje biletowane, 150 miejsc)
  • Sala Bursztynowa – ul. Szkolna 1 (niebiletowane spotkania z gośćmi festiwalu, twórcami i twórczyniami filmów)
  • Kino na Zamku (projekcje i monodramy biletowane, 350 miejsc) – Kino Perła na Małym Rynku (projekcje niebiletowane)

16. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca–7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Sprzedaż biletów, która w tym roku prowadzona będzie wyłącznie drogą internetową, rozpocznie się 20 lipca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze