Ruszył Festiwal Bachowski. W Świdnicy i w sąsiednich miejscowościach – Walimiu, Pożarzysku, Sobótce, Glinnie, Olszyńcu, Żarowie, Łagiewnikach, Bagieńcu czy Piławie Górnej – zaproszeni muzycy dadzą ponad 20 koncertów.
To wyjątkowe zjawisko na muzycznej mapie Polski. „Tylko rzeczy sporne dają szanse” głosi hasło tegorocznej edycji festiwalu, łączącego publiczność z różnych pokoleń, Świdnicę na Dolnym Śląsku z jej okolicami, młodych muzyków dopiero zaczynających swoją karierę z artystami z imponującym stażem. Wiele z tutejszych koncertów odbywa się w zabytkowych kościołach we wsiach położonych poza utartymi turystycznymi trasami. Festiwal Bachowski od lat tylko wzmacnia swój status jednego z największych i najoryginalniejszych tego rodzaju wydarzeń w naszej części Europy.
W Świdnicy muzyka zabrzmi w Kościele Pokoju, który od początku pozostaje główną festiwalową sceną, katedrze św. Stanisława i św. Wacława, ale też w miejskim parku i Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych. Festiwal zainaugurowała słynna mezzosopranistka Vivica Genaux, która z Capellą Cracoviensis prowadzoną przez skrzypka Roberta Bacharę zaśpiewała wirtuozowskie arie z barokowych oper. A w programie także koncerty: skrzypaczki Viktoriai Mullovej z pianistą Alasdairem Beatsonem (grają wspólnie sonaty Schuberta i Beethovena), zespołu Graindelavoix, który wykona Responsoria Gesualda, śpiewaków Capelli Cracoviensis, którzy wystąpią w plenerowym spektaklu „Naturzyści” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, zainspirowanym „Lieder im Freien zu singen” Mendelssohna. Oscar Arguelles, Teresa Kamińska i Wioletta Fluda-Tkaczyk zaprezentują tria klarnetowe Brahmsa i Zemlinsky’ego, ważnym punktem programu są niedzielne wykonania kantat patrona festiwalu w Kościele Pokoju. A oprócz koncertów m.in. śniadania na trawie i pikniki romantyczne.
Więcej na: www.bach.pl