Prezentacja rzeźb Anisha Kapoora w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku będzie pierwszą w Polsce wystawą jednego z mistrzów współczesnej rzeźby. Artysta tworzy abstrakcyjne formy wykonane w najrozmaitszych materiałach: kamieniu, stali nierdzewnej, pigmencie, drewnie, żywicach, plastiku i cemencie.
Na wystawie w Orońsku Anish Kapoor, brytyjski rzeźbiarz pochodzenia hinduskiego, zaprezentuje 12 prac: 9 kamiennych rzeźb i 3 obiekty. Kapoor należy do generacji „New British Sculpture” – rzeźbiarzy, którzy w reakcji na minimal art i sztukę konceptualną przyjęli tradycyjne podejście do materiałów, technik i tematów rzeźbiarskich.
Potężne, opracowane rzeźbiarsko bloki kamienne wykonane z granitu, marmuru Vigaria, wapienia z Kilkenny oraz miodowego, różowego i irańskiego onyksu staną w przestrzeni Muzeum Rzeźby Współczesnej.
Abstrakcyjne, ale zarazem biomorficzne formy Kapoora odzwierciedlają jego zainteresowanie zmysłową cielesnością obłych i wijących się powierzchni, prześwitów i pustek.
W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zostanie zaprezentowanych 12 prac światowej sławy rzeźbiarza Anisha Kapoora. (Fot. dzięki uprzejmości Anish Kapoora Studio)
Prace, które będzie można oglądać w oranżerii, rozwijają tę samą problematykę w materiałach miękkich i plastycznych – wosku i żywicach. Anish Kapoor używa niezwykłego odcienia intensywnej czerwieni – kojarzącej się z malarstwem Marka Rothko, krwią lub też indyjskimi przyprawami. Czerwień ta jest znakiem rozpoznawczym Kapoora w równym stopniu, co jego najczarniejsza czerń.
Dzieła Anisha Kapoora, które będzie można podziwiać od października do połowy lutego przyszłego roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, pochodzą z lat 1997–2018. Widzowie będą mogli zatem prześledzić rozwój artystyczny rzeźbiarza na przełomie dwóch dekad.