1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Muzyka
  4. >
  5. ABBA znowu razem. Członkowie zespołu otrzymali tytuły rycerskie

ABBA znowu razem. Członkowie zespołu otrzymali tytuły rycerskie

W piątek 31 maja Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad, Björn Ulvaeus i Benny Andersson przyjęli tytuły rycerskie; Fot. Henrik Montgomery/TT/AFP/East News
W piątek 31 maja Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad, Björn Ulvaeus i Benny Andersson przyjęli tytuły rycerskie; Fot. Henrik Montgomery/TT/AFP/East News
ABBA znów w komplecie. Wyczekiwana sytuacja miała miejsce nie w arenie w Malmö, ale na królewskim dworze. Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad, Björn Ulvaeus i Benny Andersson przyjęli z rąk Karola XVI Gustawa ważne odznaczenie.

Wielu sądziło, że 50. rocznica zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji jest najlepszym pretekstem do ponownego spotkania pełnego składu ABBY. Mimo napięcia potęgowanego przez organizatorów legendarni muzycy postanowili odpuścić sobie udział w kontrowersyjnej edycji telewizyjnego widowiska. Zamiast gwiazdami z krwi i kości widzowie musieli zadowolić się hologramami i „Waterloo” wykonanym przez Charlottę Perrelli, Carolę i Conchitę Wurst. Wielki powrót uwielbianego kwartetu od początku stał zresztą pod znakiem zapytania. Wszak ostatni raz zaśpiewali w pełnym składzie w 1982 roku na antenie BBC. Chociaż formalnie nigdy nie zakończyli współpracy, to dwa rozwody wewnątrz grupy i opisująca je gorzka piosenka „The Winner Takes It All” de facto wyznaczały kres wspólnej artystycznej działalności. – Czuliśmy, że energia w studiu się wyczerpuje, nie bawiliśmy się już tak dobrze jak kiedyś, dlatego postanowiliśmy zrobić sobie przerwę – tłumaczył Björn. Przez ponad cztery dekady konsekwentnie odrzucali wszelkie pomysły na reaktywację. Dopiero w 2021 roku wypuścili na rynek pożegnalny album „Voyage” i pojawili się na scenie jako swoje wirtualne kopie. Przed pierwszym z nietypowych koncertów zapozowali nawet na czerwonym dywanie i spotkali się z fanami. Okazuje się, że nie było to ostatnie publiczne wystąpienie słynnej czwórki. Do powtórki doszło w piątek w sztokholmskim pałacu.

Zobacz też: 50 lat temu ABBA wygrała Eurowizję. „»Waterloo« było prawdziwą rewolucją”

Członkowie ABBY z tytułami szlacheckimi

Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad, Björn Ulvaeus i Benny Andersson przyjęli zaproszenie do stolicy od króla Karola XVI Gustawa. Monarcha postanowił uhonorować ich za wybitne zasługi dla szwedzkiej i międzynarodowej muzyki. Nagrodą jest Królewski Order Wazów, czyli rycerskie odznaczenie, którego decyzją parlamentu od 1975 roku nie otrzymał żaden Szwed. Tradycję wznowiono właśnie w ostatni dzień maja, dzięki czemu miłośnicy ABBY znów mogli zobaczyć swoich idoli razem. Łącznie przed weekendem zaszczytu dostąpiło 13 osób, w tym także dwoje laureatów Nagrody Nobla 2023 z fizyki. Najwięcej emocji wywołała jednak obecność Björna, Benny'ego, Agnethy i Anni-Frid. Zobaczcie, jak gwiazdy prezentują się po latach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze