fbpx

Sławomir Kulpowicz Complete Edition

Sławomir Kulpowicz, Complete edition
fot. materiały prasowe

Pianista i kompozytor Sławomir Kulpowicz (1952-2008) to jeden z najważniejszych polskich muzyków jazzowych, a jednak nie cieszył się tak szeroką popularnością, jak wielu jego sławnych kolegów.
Sławomir Kulpowicz, Complete editionPokoleniowo jest łącznikiem pomiędzy „klasykami”, jak Komeda i Makowicz, a współczesnym pokoleniem utalentowanych polskich pianistów, jak Herdzin, Możdżer, Pawlik, Wasilewski i inni, bo to bardzo uzdolniona generacja. Kulpowicz zafascynowany był muzyką Johna Coltrane’a, a że nie był tylko naśladowcą geniusza, niech świadczy fakt, że – jako jedyny artysta „z zewnątrz” – dołączył do ekskluzywnego grona przyjaciół Alice Coltrane. I podzielił jej fascynacje Wschodem. Słusznie dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego edycja Polskiego radia zawiera przegląd najważniejszych rozdziałów w karierze pianisty. Utożsamiamy go najczęściej z formacją The Quartet – legendą polskiego modern jazzu, w której występował razem z Tomaszem Szukalskim (saksofony), Pawłem Jarzębskim (kontrabas) i Januszem Stefańskim (perkusja).

Na szczególną uwagę zasługuje zapis koncertu kwartetu w Filharmonii Narodowej w 1979 roku, będący ekstatyczną celebracją muzycznej spuścizny Coltrane’a przez polskich mistrzów. Zupełnie inne oblicze pianisty to In-Formation Trio (z basistą Witoldem Szczurkiem i perkusistą Czesławem Bartkowskim, z którymi Kulpowicz współtworzył także zespół Tomasza Stańki), tutaj cały niemal ciężar gry spoczywa na Kulpowiczu. Jego artyzm najpełniej obrazuje występ solo z muzyką baletową – przed Leszkiem Możdżerem czy Włodkiem Pawlikiem jedynie Kulpowicz miał odwagę, aby wejść na drogę solowej improwizacji wytyczaną we współczesnym jazzie przez Keitha Jarretta. Niewątpliwie największą muzyczną niespodzianką w tej fascynującej antologii jest zapis występu polskiego pianisty z indyjskim wirtuozem sitara, Shujaat Khanem. Porywająca jest fuzja dwóch tak odmiennych kultur i dwóch tak innych tradycji muzycznych. Pianista dawał wyraz fascynacji Orientem już wcześniej, choćby nagrywając sygnowaną przez duet z Kulpowicz/Niemen płytę „Samarpan”. Ale dopiero tutaj, na koncercie w 2006 roku, ta słowiańsko-jazzowo-folklorystyczna „etniczność” nabiera pełnej siły wyrazu. Wbrew tytułowi nie jest to „kompletna” edycja nagrań Sławomira Kulpowicza, ale stanowi ich reprezentatywny wybór. A że muzyka jest na najwyższym poziomie, pogłębia to uczucie żalu, że tak wybitny artysta polski odszedł tak wcześnie.

Sławomir Kulpowicz Complete Edition: The Quartet/In-Formation/Private Balet Music/ Sławomir Kulpowicz &Shujaat Khan Live 2006, Polskie Radio (5 CD)

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze