1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Dojrzały związek a pieniądze

123rf.com
123rf.com
Badania wykazały, że praktykowanie codziennego rytuału namiętnego pocałunku przed wyjściem do pracy istotnie zwiększa dochód finansowy wspólnego gospodarstwa. Nie wszystkie sposoby na stabilność finansową związku są równie łatwe, szybkie i przyjemne, ale za to są równie skuteczne. Podpowiadamy, jak ustalić zasady dotyczące pieniędzy.

Ze świecą szukać par, które nie dość, że są w intymnej, namiętnej ekstatycznej niemal relacji, to na dodatek czują absolutną pewność i wolność finansową – mają lubianą pracę, zawsze na czas opłacone rachunki, oszczędności i regularnie rosnące zyski z trafionych inwestycji. Jeśli nie jesteś jedną z tych par (a więc Szrekiem i Fioną lub Królewiczem i byłym Kopciuszkiem…) musisz trochę popracować nad tematem pieniędzy w związku. A dzięki temu – i nad samym związkiem, bo to element budowania trwałego związku

1. Poczuj się pewnie

Każdy człowiek ma głęboką emocjonalną potrzebę pewności i bezpieczeństwa. Aby czuć się komfortowo, nie dać się zdominować strachowi, móc spokojnie realizować swoje pasje musicie określić, co każdemu z was takie poczucie bezpieczeństwa zapewnia: konto oszczędnościowe, program emerytalny, dobra polisa na życie, określony poziom dochodów, a może etat? Dążcie do tego abyście w miarę możliwości budowali to, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa – dzięki oszczędzicie straty energii na lęki i poświęcicie ją na budowę związku i realizację pasji, a strach zakłócający dobrą komunikacje w związku zniknie.

2. Dwie osoby, trzy konta

Posiadanie jednego wspólnego konta może prowadzić do wielu niepotrzebnych nieporozumień i zatorów finansowych. Ucierpi i stan konta, i stan miłości, kiedy odkryjesz, że kwotę, za którą w swej głowie chciałaś na rachunek za prąd – on wydał na dyskografię Stonesów. On z kolei nie doceni twojej nowej sukienki, bo spożytkowałaś na nią pieniądze przeznaczone przez niego na przegląd samochodu. Dlatego otwórzcie konto, na które proporcjonalnie do swoich zarobków wpłacacie co miesiąc pewną kwotę do domowego budżetu. Reszta zostaje na Waszych osobnych kontach, do Waszej dyspozycji. Dzięki takiej operacji unikniecie długów, pretensji o wydatki na przyjemności, kłótni o pieniądze – czyli powodów, które niejeden związek doprowadziły do rozstania.

3. Rozmawiaj o pieniądzach

Im szybciej, tym lepiej. Na początku związku wydaje wam się, że wszystko samo się ułoży, a kwestie finansowe będą układały się niezauważalnie, bo przecież się kochacie i tylko to się liczy. Nic bardziej mylnego – warto od razu określić wasz stosunek do pieniędzy, powiedzieć, jakie nawyki wynieśliście z domu lub poprzednich związków, jakie macie oczekiwania finansowe względem partnera. Jasne zasady ustalone na początku związku pozwolą uniknąć nieporozumień w przyszłości. Pamiętaj jednak, że na rozmowę nigdy nie jest za późno, a w miarę rozwoju związku dobrze jest „renegocjować” zasady, które się nie sprawdziły.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze