1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Aternatywa dla Halloween - Día de los Muertos z Meksyku

123rf.com
Día de los Muertos czyli Dzień Zmarłych to meksykańskie święto łączące wierzenia prekolumbijskie z tradycję katolicką. Symbolem święta są charakterystyczne czaszki otoczone etnicznymi, wielobarwnymi wzorami, kwiatami i falbankami.

Motyw czaszki ma swoje korzenie w kulturze dawnych ludów Ameryki, m.in. Majów i Azteków, którzy gromadzili czaszki jako trofea wojenne. Już oni głęboko czcili kult przodków.  Tradycyjne obchody święta zmarłych Indianie celebrowali w okresie letnim. Dopiero  hiszpańscy kolonizatorzy, chcąc nawrócić rdzennych mieszkańców, połączyli tradycje tubylcze z katolickim Świętem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

W przeciwieństwie do Halloween, obchodzonego 31 października, Dia de los Muertos świętuje się wieczorem 1 i 2 listopada. Podczas gdy w Halloween wypada się bać wśród zombie, czarownic i dyniowych lampionów, święto z Meksyku nie zawiera elementu grozy, polega na radosnym świętowaniu. Tego dnia organizowane są wystawy sztuki ludowej, budowane kolorowe ołtarze z wesołymi kościotrupami. Także w Polsce można nabyć kolorowe ozdoby w prawdziwie meksykańskim stylu, np. w e-sklepach z gadżetami na  imprezy, do których specjalne zniżki oferują .

Sprawdź również makijaż ślubny

Choć w Polsce postać kościotrupa nie ma pozytywnych konotacji, Meksykanie od dawna wierzą, że śmierć jest dalszą częścią życia, dlatego ich szkielety ubrane są w bogato zdobione, kolorowe stroje, śmieją się, piją i tańczą. Charakterystyczną postacią jest la Catrina - personifikacja śmierci, w eleganckiej sukni, z kapeluszem lub wiankiem z dużych kwiatów na głowie. W internecie znaleźć można tutoriale, jak wykonać bardzo efektowny makijaż à la Catrina.

Zobacz akcesoria do makijażu permanentnego

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze