1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak Polacy obecnie postrzegają Święta?

Jak Polacy obecnie postrzegają Święta?

fot.123rf
fot.123rf
Aż 97% Polaków obdarowuje swoich bliskich świątecznymi prezentami. Na podarunki wydajemy najwięcej pieniędzy ze świątecznego budżetu. Tradycja, komercja czy religia? Jak obecnie Polacy traktują Święta Bożego Narodzenia zbadał serwis PrezentMarzen.com.

Jak pokazują wyniki sondy obecnie większość z nas nie postrzega już Świąt Bożego Narodzenia jako święta religijnego. Tylko dla 11% respondentów są one świętem liturgicznym. We współczesnych czasach coraz mniej osób skupia się na duchowym przeżywaniu tego święta. Dla większości z nas to po prostu czas odpoczynku i skosztowania dobrych potraw (22%). Więcej niż co trzeci Polak gwiazdkę postrzega jako święto związane z tradycją chrześcijańska (31%) i święto rodzinne (36%).

Święta kojarzą nam się głównie ze spędzaniem czasu z bliskimi (jak odpowiedziało 29% ankietowanych) oraz tradycyjnymi praktykami (np. ubieraniem choinki) - tak zdeklarowało 24% respondentów. Co ciekawe, 21% osób wskazało, że święta kojarzą im się głównie z prezentami. Wśród kultywowanych zwyczajów świątecznych średnio co trzecia osoba wymieniała przygotowywanie prezentów pod choinkę, spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw oraz ubieranie choinki.

Tradycja obdarowywania prezentami praktycznie przejęła świąteczne finanse. Wprawdzie zdajemy sobie sprawę, iż na upominki przeznaczamy za dużo pieniędzy, jednak wcale tego nie zmieniamy. Aż 62% ankietowanych potwierdza, że najwięcej pieniędzy ze świątecznego budżetu wydaje właśnie na prezenty. Wśród wydatków świątecznych również znaczną część przeznaczamy na jedzenie (27%) i wystrój domu (11%). Najczęściej upominkami chcemy sprawić radość najbliższym. 53% ankietowanych deklaruje, że obdarowuje głównie rodzinę. Nie zapominamy również o przyjaciołach (24%) i kolegach (16%). Jednak osoby biedne i potrzebujące wspiera podarunkiem jedynie 7% z nas.

Kupując prezenty gwiazdkowe kierujemy się zazwyczaj marzeniami bliskich. Niemal co druga osoba pyta, co dana osoba chciałaby otrzymać i spełnia jej życzenia (49%). Gdy jednak otrzymujemy nietrafiony podarunek, 59% respondentów deklaruje, że udaje zadowolenie, aby nie sprawić przykrości darczyńcy. Kiedy nie wiemy jakie są preferencje prezentowe, robimy niespodziankę, najczęściej kierując się jednak przydatnością i praktycznością prezentu (34%). Idąc z duchem czasów, coraz więcej osób (12%) podarowuje również niematerialne prezenty jak np. karty podarunkowe na lekcje tańca, kurs fotografii, kurs sushi czy naukę języka obcego lub prezenty w formie przeżyć, które pozwolą bliskiej osobie doznać niezapomnianych emocji, np. lot w tunelu aerodynamicznym czy zabawę typu escape room. Na takie „przyjemności” zwykle nie mamy czasu na co dzień.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze