1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Najgorsze cechy menedżera

123rf.com
Które cechy szefa najbardziej przeszkadzają w pracy i osiąganiu najlepszych rezultatów przez pracowników? Oto 8 postaw, których unikaj jako przełożony.

Lider zespołu powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa jego postawa względem pracowników w danej organizacji. Eksperci z GoldenLine wymieniają zachowania przełożonych, które najbardziej negatywnie wpływają na motywację podwładnych do efektywnej pracy.

1. Krzyczy i obraża.
Kiedy szef zamiast spokojnej rozmowy wybiera krzyk i agresję słowną, trudno o przyjazną atmosferę w miejscu pracy. Jeśli przy pomocy podniesionego tonu głosu, ciągłych pretensji, obrażania czy poniżania chce być słuchany i podziwiany, efekt może być wręcz odwrotny. Zachowania takie nie sprzyjają kreatywności, lecz powodują „wycofanie” pracownika.

2. Nie znosi sprzeciwu
. Zazwyczaj nie słucha innych i nie liczy się z ich zdaniem, gdyż tylko on ma rację. Wie lepiej, nawet gdy nie zna danego zagadnienia. Nie lubi też mądrzejszych od siebie i szybko się takich pozbywa, działając wręcz na szkodę firmy. Nie przyjmuje logicznych argumentów i nie da się przekonać w merytorycznej dyskusji.

3. Ciągle krytykuje.
Szef, którego ciężko zadowolić, to codzienność u wielu osób. Pomimo dużego zaangażowania podwładnego i wymiernych efektów pracy, zawsze jest niezadowolony i uważa, że można było zrobić to lepiej. Nigdy też nie chwali. Słowa „dobra robota” nie przechodzą mu przez gardło. Używa raczej „kija” niż „marchewki”. Powoduje to u pracowników strach i utratę szacunku do takiego przełożonego, a przecież uznanie w oczach szefa czy pochwała, potrafi doskonale zmotywować do dalszego działania.

4. Nie dotrzymuje obietnic.
Jeśli szef nie dotrzymuje słowa danego jeszcze podczas rozmowy kwalifikacyjnej – wysokości wynagrodzenia, stanowiska, dodatkowych bonusów – już na początku traci zaufanie podwładnego. Taki pracodawca zazwyczaj nie dotrzyma też innych obietnic, np. premii za dodatkowe zadania. Pracownik traci motywację do dobrej, efektywnej pracy.

5. Unika odpowiedzialności
. Projekty ciągną się w nieskończoność, a sprawy wymagające decyzji szefa wciąż czekają? Wiecznie zajęty szef, który decyzyjność trzyma tylko w swoim ręku, a mimo to nie podejmuje żadnych decyzji. Załatwienie najprostszej sprawy z przełożonym jest nie lada wyzwaniem. Firma stoi w miejscu, a projekty nie są realizowane na czas.

6. Wciąż zmienia zdanie
. Szef tak często zmienia zdanie, że większość pracy podwładnych wyrzucana jest do kosza. Nigdy nie wiadomo, o co do końca przełożonemu chodzi, czy za chwilę nie zmieni zdania lub przekaże zadanie innej osobie. Jest niekonsekwentny w działaniu. Często wytycza standardy działań, których potem sam nie przestrzega.

7. Kontroluje i podgląda
. Śledzi każdy krok pracowników, montuje kamery, obserwuje działania na ekranach komputerów. Chce wiedzieć, co i kiedy pracownicy robią i czy efektywnie pracują.  Podejrzewa wszystkich o wszystko. Pracownicy zastanawiają się nad każdym wypowiedzianym słowem i analizują zachowania, np. czy nie za często piją kawę.

8. Doprowadza do niezdrowej rywalizacji
. Intryguje, nastawia ludzi przeciw sobie, rozprowadza plotki. Takie działanie burzy ład w zespole i doprowadza do konfliktów w firmie.

Warto więc, aby każdy szef przyjrzał się swojemu zachowaniu, zwłaszcza że badania pokazują, iż w wielu przypadkach szefowie, których pracownicy negatywnie ocenili pod wieloma względami, sami nie mają sobie nic do zarzucenia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze