1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Najgorsze cechy menedżera

Najgorsze cechy menedżera

123rf.com
123rf.com
Które cechy szefa najbardziej przeszkadzają w pracy i osiąganiu najlepszych rezultatów przez pracowników? Oto 8 postaw, których unikaj jako przełożony.

Lider zespołu powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa jego postawa względem pracowników w danej organizacji. Eksperci z GoldenLine wymieniają zachowania przełożonych, które najbardziej negatywnie wpływają na motywację podwładnych do efektywnej pracy.

1. Krzyczy i obraża.
Kiedy szef zamiast spokojnej rozmowy wybiera krzyk i agresję słowną, trudno o przyjazną atmosferę w miejscu pracy. Jeśli przy pomocy podniesionego tonu głosu, ciągłych pretensji, obrażania czy poniżania chce być słuchany i podziwiany, efekt może być wręcz odwrotny. Zachowania takie nie sprzyjają kreatywności, lecz powodują „wycofanie” pracownika.

2. Nie znosi sprzeciwu
. Zazwyczaj nie słucha innych i nie liczy się z ich zdaniem, gdyż tylko on ma rację. Wie lepiej, nawet gdy nie zna danego zagadnienia. Nie lubi też mądrzejszych od siebie i szybko się takich pozbywa, działając wręcz na szkodę firmy. Nie przyjmuje logicznych argumentów i nie da się przekonać w merytorycznej dyskusji.

3. Ciągle krytykuje.
Szef, którego ciężko zadowolić, to codzienność u wielu osób. Pomimo dużego zaangażowania podwładnego i wymiernych efektów pracy, zawsze jest niezadowolony i uważa, że można było zrobić to lepiej. Nigdy też nie chwali. Słowa „dobra robota” nie przechodzą mu przez gardło. Używa raczej „kija” niż „marchewki”. Powoduje to u pracowników strach i utratę szacunku do takiego przełożonego, a przecież uznanie w oczach szefa czy pochwała, potrafi doskonale zmotywować do dalszego działania.

4. Nie dotrzymuje obietnic.
Jeśli szef nie dotrzymuje słowa danego jeszcze podczas rozmowy kwalifikacyjnej – wysokości wynagrodzenia, stanowiska, dodatkowych bonusów – już na początku traci zaufanie podwładnego. Taki pracodawca zazwyczaj nie dotrzyma też innych obietnic, np. premii za dodatkowe zadania. Pracownik traci motywację do dobrej, efektywnej pracy.

5. Unika odpowiedzialności
. Projekty ciągną się w nieskończoność, a sprawy wymagające decyzji szefa wciąż czekają? Wiecznie zajęty szef, który decyzyjność trzyma tylko w swoim ręku, a mimo to nie podejmuje żadnych decyzji. Załatwienie najprostszej sprawy z przełożonym jest nie lada wyzwaniem. Firma stoi w miejscu, a projekty nie są realizowane na czas.

6. Wciąż zmienia zdanie
. Szef tak często zmienia zdanie, że większość pracy podwładnych wyrzucana jest do kosza. Nigdy nie wiadomo, o co do końca przełożonemu chodzi, czy za chwilę nie zmieni zdania lub przekaże zadanie innej osobie. Jest niekonsekwentny w działaniu. Często wytycza standardy działań, których potem sam nie przestrzega.

7. Kontroluje i podgląda
. Śledzi każdy krok pracowników, montuje kamery, obserwuje działania na ekranach komputerów. Chce wiedzieć, co i kiedy pracownicy robią i czy efektywnie pracują.  Podejrzewa wszystkich o wszystko. Pracownicy zastanawiają się nad każdym wypowiedzianym słowem i analizują zachowania, np. czy nie za często piją kawę.

8. Doprowadza do niezdrowej rywalizacji
. Intryguje, nastawia ludzi przeciw sobie, rozprowadza plotki. Takie działanie burzy ład w zespole i doprowadza do konfliktów w firmie.

Warto więc, aby każdy szef przyjrzał się swojemu zachowaniu, zwłaszcza że badania pokazują, iż w wielu przypadkach szefowie, których pracownicy negatywnie ocenili pod wieloma względami, sami nie mają sobie nic do zarzucenia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze