1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Kristine Tompkins: ziemia odzyskana

Kristine Tompkins: ziemia odzyskana

fot. Tompkins Conservation
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Wspólnie z mężem Douglasem wykupili setki tysięcy hektarów: od mokradeł Argentyny, przez stepy Patagonii, aż po lasy Ziemi Ognistej. Wszystko po to, by utworzyć na nich parki narodowe i przywrócić ich naturalne środowisko.

„Kocham te ziemie jak własne dzieci” - mówi Kristine Tompkins.

Dwie kobiety stoją na tle majestatycznych ośnieżonych szczytów Andów w Patagonii. Ta z krótkimi włosami i w kurtce puchowej to prezydent Chile Michelle Bachelet. Druga, z rozwianymi blond włosami, w białej bluzce i kolorowej spódnicy powiewającej na wietrze, to 67-letnia Kristine McDivitt Tompkins. Wdowa po miliarderze Dougu Tompkinsie, twórcy potęgi firm odzieżowych Esprit i The North Face. Przez ostatnie ćwierć wieku pracowali ramię w ramię. Zainwestowali fortunę, dokładnie 516 milionów dolarów, w skupowanie terenów rolniczych, dawnych farm i pól, stając się największymi prywatnymi posiadaczami ziemskimi na świecie. Prezydent Chile nie przyjechała do Patagonii na wycieczkę, ale aby przyjąć z rąk Kristine rekordową darowiznę miliona akrów ziemi (czyli 404 tysięcy hektarów!). Co więcej, zainspirowana przez Kris i Douga dodała w imieniu rządu Chile dziewięć razy tyle, bo aż dziewięć milionów akrów ziemi. W ten sposób wokół stworzonego przez Tompkinsów Parku Pumalín (514 ha) powstanie pięć nowych parków narodowych, zajmujących powierzchnię wielkości Szwajcarii, czyli trzy razy więcej niż amerykańskie parki Yosemite i Yellowstone razem wzięte.

fot. Tompkins Conservation

15 marca 2017 roku na uroczystości przekazania naturze „odzyskanej” ziemi Douga nie było i brakowało go bardziej niż zwykle. – To on 25 lat temu miał tę niesamowitą wizję. A potem razem skupowaliśmy ziemię i zamienialiśmy ją w parki. Pierwsi zrobiliśmy to na taką skalę – tłumaczy Kris, która podczas spotkania z prezydent Chile powiedziała: – Doug mówiłby dziś o parkach narodowych jako o jednym z największych przejawów demokracji.

(…)

Więcej w listopadowym numerze magazynu Zwierciadło.

Wydanie 11/2017 dostępne jest także w wersji elektronicznej.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze