1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Helmut Jahn zaprojektował wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie

</a> Tacit, materiały prasowe
Tacit, materiały prasowe
Jeden z dziesięciu najbardziej wpływowych żyjących architektów amerykańskich*, Helmut Jahn, który zaprojektował nowy warszawski wieżowiec Cosmopolitan Twarda 2/4, tak mówi o swojej pracy: „Kreatywność w projektowaniu to eliminacja zbędnych elementów, a nie wymyślanie wciąż czegoś nowego”.

Ta zasada wyraźnie zaznacza się zarówno w jego warszawskiej realizacji, jak i najsłynniejszych budynkach jego autorstwa, rozsianych po całym świecie. Urodzony w 1940 roku w Norymberdze Helmut Jahn jest autorem m.in. zabudowy na placu Poczdamskim w Berlinie i Messeturm, spektakularnego budynku Sony Center (inwestycja kosztowała 800 mln dolarów) we Frankfurcie, a takżeOne Liberty Place, jednego z najwyższych budynków w Filadelfii,oraz Suvarnabhumi Airport w Bangkoku.

Jahn ukończył politechnikę w Monachium (Technische Hochschule in Munich) w 1965 roku. Rok później wyjechał do USA i kontynuował studia w Illinois Institute of Technology w Chicago.  Mieszka tam do dziś – miasto okazało się  najważniejsze dla jego kariery: tu bowiem znalazł pracę, stał się współwłaścicielem dużej pracowni, ale przede wszystkim poznał Ludwiga Miesa van der Rohe’a. Wielki architekt modernista był jego wykładowcą na uczelni. I choć Jahn studiów nie skończył, to i tak twierdzi, że pozostał pod wielkim wpływem swojego profesora – zarówno jego teoretycznych poglądów (najsłynniejsza maksyma Rohe’awszak brzmi:„mniej znaczy więcej”), jak i praktycznych rozwiązań (wystarczy spojrzeć na wieżowce zaprojektowane przez Jahna w Polsce czy w Chicago, by zauważyćupodobanie do prostoty i monumentalizmu – jak u wielkiego modernisty).

</a> Tacit, materiały prasowe Tacit, materiały prasowe

W 1967 roku Jahn dołączył do firmy C.F. Murphy Associates. Szybko awansował i został tam wiceprezesem, co doprowadziło do przemianowania jej w 1981 roku na Murphy/Jahn. Nazwa została zachowana nawet po śmierci wspólnika, jednak to pod sterami Jahna firma stała się światową potęgą architektoniczną i jedną z najlepszych pracowni w USA –pod względem poziomu zamówień i dochodów. Wynika to z rozpoznawalności stylu samego Helmuta Jahna. Upodobanie do dyscypliny, a zarazem różnorodność i rozmach pozwoliły architektowi stworzyć język, który doceniają zarówno specjaliści i krytycy, jak i szeroka publiczność.

* W 1991 roku Helmut Jahn oficjalnie otrzymał nagrodę „Ten Most Influential Living American Architects”od American Institute of Architects.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze