1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Gdzie tracisz siły? Zrób test i sprawdź, jakie rzeczy są twoimi „złodziejami energii” i jak sobie z nimi radzić

Gdzie tracisz siły? Zrób test i sprawdź, jakie rzeczy są twoimi „złodziejami energii” i jak sobie z nimi radzić

Czy czujesz, że masz kontrolę nad swoim życiem? Jeśli nie możesz zapanować nad większością spraw, to znaczy, że tracisz dużo energii. (Fot. iStock)
Czy czujesz, że masz kontrolę nad swoim życiem? Jeśli nie możesz zapanować nad większością spraw, to znaczy, że tracisz dużo energii. (Fot. iStock)
Naszą energię przetwarzamy zgodnie ze sposobem, w jaki wyrażamy uczucia, wykorzystujemy inteligencję, świadomość, działanie, kreatywność. Stawką jest dużo więcej niż tylko spalanie kalorii. Energię warto rozważać w sposób holistyczny, słuchając i ciała, i psychiki.

Wilk, lampart albo mysz polna instynktownie wiedzą, co mogą jeść, jak przetrwać trudności i jak podporządkować się rytmom przyrody. Zwierzęta używają energii życiowej w optymalny sposób. My, ludzie, możemy dowolnie kierować naszą energią. Mamy wybór – możemy życie przeżyć, a możemy je trwonić.

Jak korzystasz z życiowej energii? – test

Aby zyskać lepszą świadomość tego, co oznacza skuteczność energii, przeprowadź poniższy test. W przypadku każdego punktu oceń siebie w skali od 1 do 3 – zgodnie z tym, jak dobrze opisuje cię dane stwierdzenie.

1. Codziennie wychodzę z pracy punktualnie. Nie zostaję po godzinach więcej niż jeden dzień w tygodniu.
2. Wstaję i chodzę spać codziennie o tej samej porze.
3. Moje biurko w pracy jest uporządkowane. Nie ma na nim wielu zaległych spraw.
4. Nie odkładam nic na później. Wierzę, że najlepszym sposobem radzenia sobie z nieprzyjemnymi zadaniami jest zmierzenie się z nimi od razu.
5. Nie przechowuję negatywnych uczuć przez długi czas. Czekanie na możliwość wyrównania rachunków nie jest w moim stylu.
6. Moja szafa jest uporządkowana. Mogę z niej łatwo wyjąć to, co potrzebuję.
7. Moja lodówka nie jest pełna resztek.
8. Wiem, jaki mam emocjonalny stosunek do ludzi w moim życiu. Jesteśmy otwarci i szczerzy wobec siebie.
9. Znam swoje słabości i mam plan pokonywania ich. Jutro będę silniejszy, niż byłem wczoraj.
10. Dobrze wykorzystuję pieniądze. Nie gromadzę ich i nie wydaję nierozważnie. Nie martwię się o stan mojej karty kredytowej.
11. Moja pensja zaspokaja moje teraźniejsze i przyszłe potrzeby. Dobrze planuję finanse.
12. Moje podwórko (lub balkon) jest zadbane we wszystkich sezonach.
13. Radzę sobie z utrzymaniem domu. Nie staję w obliczu niestarego kurzu i brudu, które gromadziły się tygodniami.
14. Kiedy idę na zakupy, wracam z tym, czego potrzebuję. Rzadko muszę zawrócić, bo czegoś zapomniałem.
15. Mam dobre rozeznanie w tym, co dzieje się z członkami mojej rodziny.
16. Nie muszę śpieszyć się, żeby zdążyć coś zrobić w ostatniej chwili. Dobrze planuję sobie czas.
17. Czuję, że w moim życiu istnieje dobra równowaga pomiędzy pracą a zabawą.

Wynik testu

43–51 punktów

Prowadzisz efektywne życie i masz dużą szansę czuć się bezpiecznym i zadowolonym. Nie ma braku równowagi w tym, jak wykorzystujesz swój czas i energię. Każdy aspekt twojej egzystencji otrzymuje odpowiednią ilość uwagi.

36–42 punkty

Twoje życie jest w większości pod kontrolą i przebiega wystarczająco dobrze. Ale posiadasz niewielkie zaniedbane obszary i są momenty, kiedy czujesz się trochę przytłoczony przez wszystkie rzeczy, których jeszcze nie zrobiłeś. Jeśli przyjrzysz się temu bliżej, odkryjesz, gdzie mógłbyś być bardziej skuteczny, wykorzystując lepiej swój czas i energię. Zajęcie się tymi aspektami zwiększy twoje poczucie komfortu.

26–35 punktów

Twoje działanie jest nieskuteczne. Masz poczucie, ze raczej stąpasz po ruchomych piaskach, niż posuwasz się do przodu. Zbyt wiele pozostaje poza twoją kontrolą a twoja zdolność do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami jest zaledwie adekwatna. Potrzebujesz zdyscyplinowania się i zmiany swoich przyzwyczajeń. Spójrz realistycznie na swoje nieskuteczne sposoby załatwiania spraw, ponieważ nieuporządkowanie, wypieranie, odwlekanie czy impulsywność wyczerpują naszą energię.

17–25 punktów

Twoje życie jest z ledwością twoje własne, ponieważ bardzo wiele pozostaje poza twoją kontrolą. Codzienne życie polega na walce o zwykłe powiązanie końca z końcem, a ty przez większość dni czujesz, że przegrywasz tę walkę. Na peryferiach twojej psychiki prawdopodobnie dzieje się coś bardzo złego. Aby wrócić na właściwy tor, potrzebna ci zewnętrzna profesjonalna pomoc.

Źródło: na podstawie książki Deepaka Chopry „Odbudowa ciała, ożywianie duszy. Jak stworzyć nowego siebie”, Wydawnictwo Laurum

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze