1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Wieża Eiffel'a parkiem?

123rf.com
123rf.com
Dziennik „Le Figaro” informuje o niezwykłym pomyśle pracowni architektury krajobrazu, Ginger, która chce… obsadzić symbol stolicy Francji zielenią. – Wieża Eiffel’a stałaby się jednocześnie symbolem działań na rzecz trwałego rozwoju i zielonymi płucami Paryża – wyjaśnia Jean-Luc Schnoebel, założyciel pracowni.

Pomysłodawcy tłumaczą, że projekt jest przemyślany pod względem technicznym. Konstrukcja zostałaby obsadzona specjalnymi gatunkami roślinności – przystosowanymi do wegetacji na dużej wysokości i odpornymi na silny wiatr, które muszą być zarazem lekkie (by nie przeciążyć budowli) i przezroczyste (żeby nie przysłonić oświetlenia). Nasada ma rozpocząć się od podstawy, a potem obejmować kolejne piętra budowli. Planowany kalendarz prac wygląda następująco: przygotowanie sadzonek do czerwca 2012, nasady: czerwiec 2012 – styczeń 2013, usunięcie zieleni: luty – lipiec 2016.

W sens przedsięwzięcia wątpią naukowcy i urbaniści. Ich zdaniem bardziej większy skutek w walce z globalnym ociepleniem dałoby zalesianie pól lub izolowanie za pomocą roślinności budynków mieszkalnych. Władze Paryża ani przedsiębiorstwo eksploatacji Wieży Eiffel’a nie wyraziły dotychczas zgody na realizację pomysłu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze