1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Cierpliwi mają większą zdolność kredytową - badania

Cierpliwi mają większą zdolność kredytową - badania

123rf.com
123rf.com
Chcesz poprawić swój stan konta? Popracuj nad cierpliwością i zdolnością odraczania gratyfikacji. Nowe badania wykazały, że ci, którzy mają małą zdolność kredytową, nie potrafią czekać.

437 osób o niskich i średnich dochodach zebrało się w Centrum Kultury w Bostonie, które oferuje pomoc w płaceniu podatków. Zespół badaczy, złożony z psychologów i ekonomistów, przygotował dla nich specjalne kwestionariusze do wypełnienia. Dokonywali oni wyborów pomiędzy mniejszym zyskiem, kiedy nagrody były natychmiastowe i większą nagrodą później. Jest to typowy test, sprawdzający, czy ludzie gotowi są do odroczenia gratyfikacji. Uczestnicy zgodzili się, by naukowcy oszacowali ich ocenę kredytową.

Wyniki pokazały, że niecierpliwi ludzie mieli znacznie niższą zdolność kredytową. Może ona wynikać z problemów z poprzednimi kredytami, w których mieli zaległości i z niepłaceniem rachunków. Dzieje się tak dlatego, że osoby niecierpliwe zaciągają dług, a potem decydują czy z zarabianych pieniędzy spłacają go, czy przeznaczają na coś innego. Jeśli nie płacą rat kredytu, uzyskują krótkoterminowe korzyści do momentu, kiedy bank domaga się kolejnej wpłaty. Naukowcy na podstawie kwestionariuszy odnotowali, że nie wszyscy rozmyślnie nie spłacali kredytów, czasem po prostu tracili pracę lub chorowali. Jednakże większość nie potrafiła robić analizy finansowej, czyli sprawnie gospodarować swoimi pieniędzmi.

Badania zostaną opublikowane w najbliższym numerze Psychological Science

Źródło: Association for Psychological Science

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze