1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Praca, która leczy z depresji

123rf.com
123rf.com
Badania wykazują, że częstym źródłem depresji jest praca, którą wykonujemy. Jednak, według najnowszych doniesień, w pewnych okolicznościach powrót do pracy może pomóc w wychodzeniu z tej choroby.

Badania przeprowadzono w Wielkiej Brytanii na pięciuset osobach z depresją, pracujących w różnych branżach. Stawiając tezę, że praca może pomóc w wychodzeniu z depresji, eksperci zaznaczają że pracodawcy powinni do tego podchodzić uważnie i z empatią. Bo może trzeba rozważyć zmianę zadań czy skrócenie czasu pracy. Podstawą jest tu elastyczne podejście do pracownika, życzliwość oraz zachowanie poufności. Jednak taka postawa zwykle się opłaca, bo powrót do działania pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Praca często odgrywa jedną z największych ról w kształtowaniu tożsamości ludzi. Gdy pracownicy są nieobecni przez pewien czas z powodu lęku lub depresji, negatywnie wpływa to na ich poczucie własnej wartości. Badanie pokazuje, że powrót do pracy jest często jednym z najważniejszych czynników w przyspieszeniu powrotu do pełnego zdrowia. To daje szansę odzyskać dobrą samoocenę i stabilność, którą dają powtarzalne czynności oraz przebywanie z innymi ludźmi.

Brytyjczycy szacują, że jeden na czterech pracowników w ich kraju ma kłopoty ze zdrowiem psychicznym, a wśród tych przypadków najczęstszą chorobą jest depresja.

Źródło: Society of Occupational Medicine

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze